PARTNER PORTALU

Wolskie kamienice - zapomniane perły o wielkim potencjale

Kiedyś pełne sklepów i lokali usługowych, mieszkań dla klasy średniej albo warsztatów, dziś zaniedbane, choć stanowią prawdziwe perełki architektoniczne na mapie Warszawy. Mimo że historia wolskich kamienic jest związana z czasami wojennymi, zachowały się do dziś. Niektóre z nich odzyskują dawny blask.

Autor: HouseMarket.pl 09 czerwca 2016 13:09

Nie każdy zdaje sobie sprawę z potencjału, który tkwi w takich miejscach - przekonuje o tym RealCo. Firma odnawiająca zabytkowe obiekty architektoniczne zoragnizowała spotkanie z historyk sztuki i autorką książek o warszawskiej architekturze, Magdaleną Stopą, która przybliżyła mieszkańcom stolicy historię i wartości tkwiące w detalach miejskich kamienic.

Kamienica przy ul. Siennej 72 w latach 40 XX wieku służyła jako piekarnia Czesława Lubaszki – początkowo nielegalna, na Chłodnej 20 znajdowały się kwiaciarnia i sklep, a w czasie okupacji mieszkał tu Adam Czerniaków – tragiczna postać II Wojny Światowej. Budynek przy ul. Chłodnej 20 należy dziś do jednych z bardziej zadbanych kamienic. Jego przeciwwagą jest inna wolska kamienica przy ul. Waliców 14 – obiekt dziś praktycznie zrujnowany i pusty. Przed wojną ulica Waliców należała do najelegantszych w stolicy, a budynek ten tętnił życiem. Dziś nikt tam nie mieszka, szyby kamienicy są wybite lub zamurowane, a podwórko otoczone zostało blaszanym parkanem. To z czego znają ją warszawiacy to mural – jeden z największych murali na terenie Warszawy, zrealizowany w 2009 roku przez Wiktora Malinowskiego. Dziś nie każdy zdaje sobie sprawę również, że niszczejąca kamienica znajdująca się przy ul. Ogrodowej 65, zbudowana przez właściciela firmy przewozowej Władysława Węgiełka, mogła nigdy nie powstać, ponieważ początkowo, Węgiełek chciał wybudować willę rodzinną na parceli przy ul. Filtrowej. Ostatecznie zdecydował, że wybuduje budynek na Woli który będzie służył również jako mieszkania dla pracowników. Prace budowlane zostały ukończone jesienią 1938 roku, a pierwsi mieszkańcy wprowadzili się na początku 1939 roku. W tym czasie był to najnowocześniejszy budynek w okolicy. Jego nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe pozwoliły mu przetrwać czas okupacji i powstania w bardzo dobrym stanie, niestety po wojnie niszczała. Aż do teraz.

Wkrótce bowiem zostanie zakończona rewitalizacja, która pozwoli na nowo zobaczyć jej modernistyczną urodę. Po zakończeniu renowacji, którą zajmuje się firma RealCo, zostaną zachowane oryginalne modernistyczne detale, charakterystyczne dla lat 30. poprzedniego stulecia, w tym: brama, balustrady, przeszklenia czy ceglana elewacja. Również dodatkowe elementy architektury zostaną tak dobrane, aby nawiązywały do stylu tej epoki.

Ludzie dziś coraz chętniej zwracają uwagę na detale otaczającej ich okolicy, co widać po konkursie fotograficznym zorganizowanego przez RealCo, który polegał na uchwyceniu elementu wolskiej architektury. Mieszkania w odrestaurowanych kamienicach stanowią istne perełki na rynku nieruchomości osiągając ponadprzeciętne ceny, ponieważ posiadają one nietuzinkową architekturę dodającą prestiżu budynkowi i okolicy. Taką właśnie perełką będzie odnowiona kamienica na ul. Ogrodowej 65.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych