PARTNER PORTALU

Wrocław chce więcej loftów

Na wrocławskim rynku nieruchomości lofty to pożądana, ale nadal unikatowa oferta. Dlaczego w mieście nie powstaje więcej tego typu inwestycji?

Autor: HouseMarket.pl 16 października 2015 08:52

Do tej pory we Wrocławiu powstały tylko dwie inwestycje loftowe: w dawnej XIX-wiecznej destylarni Braci Wolff przy ul. Inowrocławskiej oraz niedawno ukończona Nowa Papiernia w budynku dawnej papierni Richarda Chutscha z 1889 roku, przy ul. Kościuszki na Przedmieściu Oławskim (później działały tam Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych).

W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje interesujących obiektów postindustrialnych, które mogłyby zostać zaadaptowane pod lofty.

– Przekształcenie przestrzeni poprzemysłowej w lofty jest skomplikowanym procesem inwestycyjnym, wymagającym dużego doświadczenia. Poza tym oznacza dużo większe koszty niż budowa obiektu od podstaw. W ten sposób powstaje jednak coś wyjątkowego – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Podkreśla, że klienci zwracają uwagę na wysoki standard inwestycji, ale bardzo istotny jest dla nich także niepowtarzalny klimat wnętrz. W Nowej Papierni powstało 76 loftów. Zdecydowana większość
z nich jest już sprzedana. Mimo że realizacja inwestycji dopiero się zakończyła, pozostało już tylko sześć lokali z XIX-wieczną cegłą na ścianach – do końca października można je kupić taniej nawet o 50 tys. złotych.

– Klientów przekonują wysokie i przestronne przestrzenie, a także zachowanie oryginalnej cegły czy wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych, ponieważ szukają dla siebie niepowtarzalnej przestrzeni do życia. Dlatego znaczenie ma dla nich także bogata historia miejsca – dodaje Ewa Piechota.

Ważna jest także lokalizacja. Przedmieście Oławskie leży blisko centrum Wrocławia i jest dzielnicą
z wyraźnym charakterem. Zachowały się tam m.in. imponujące kwartały dawnych kamienic. Dzielnica jest też objęta miejskim programem rewitalizacji, w który doskonale wpisuje się projekt Nowej Papierni, ożywiający i nadający nową jakość ciekawej przestrzeni poprzemysłowej.

Dla powodzenia inwestycji loftowej istotne znaczenie mają wszystkie wymienione elementy. Przesądzają także o tym, że w przewidywalnej przyszłości lofty nadal będą unikatową ofertą na wrocławskim rynku nieruchomości. Zainteresowani powinni pamiętać, że od przyszłego roku zmieniają się wymagania banków dotyczące wysokości wkładu własnego przy kredytach hipotecznych (konieczne będzie 15 proc. wkładu własnego, a nie 10 proc., jak w tej chwili).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych