PARTNER PORTALU

Wrocław liderem MdM-u na Dolnym Śląsku

Mieszkańcy Dolnego Śląska złożyli w 2015 r. ponad 4500 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, a ich wartość przekroczyła 106 mln zł. Najwięcej dotyczyło zakupu mieszkań we Wrocławiu.

Autor: HouseMarket.pl 26 lutego 2016 16:16

W 2015 r. zainteresowanie programem rosło z miesiąca na miesiąc. Jak informuje wrocławski magistrat, w woj. dolnośląskim najwięcej wniosków, bo aż 2349, napłynęło z Wrocławia i opiewały one na kwotę niespełna 58 mln zł. Mieszkańcy gmin ościennych złożyli 648 wniosków (na łączną sumę prawie 16 mln zł), a pozostałych gmin ponad 1530 (32 miliony zł).

– Ponad połowa wniosków dotyczyła zakupu mieszkań we Wrocławiu, co nie jest dla nikogo większym zaskoczeniem, bo jest to po prostu największy rynek nieruchomości w całym województwie. Warto jednak pamiętać, że dzięki ubiegłorocznej nowelizacji, z dofinansowania w ramach MdM mogą korzystać także kupujący mieszkania na rynku wtórnym – mówi Michał Trejgis, zastępca kierownika działu sprzedaży i marketingu w Budotex.

Okazuje się, że beneficjentami programu w dużym stopniu są małżeństwa i rodziny. Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, niemal jedna czwarta dofinansowania z roku 2015 trafiła do rodzin posiadających jedno dziecko, prawie 9 proc. do rodzin z trójką dzieci, a 7,5 proc. z dwójką. W całym ubiegłym roku, najwięcej wniosków wśród małżeństw składały małżeństwa bezdzietne (51 proc.) oraz posiadające jedno dziecko (36 proc.).

Zdecydowana większość składanych w ubiegłym roku do BGK wniosków, bo aż 96 proc. dotyczyła zakupu pierwszego mieszkania, a tylko 4 proc. domu. Średnia powierzchnia mieszkań kupowanych ze wsparciem w ramach MdM wyniosła nieco ponad 53 mkw., a domów 85,5 mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych