PARTNER PORTALU

Wrocław: Najdrożej w Śródmieściu i Krzykach

We Wrocławiu cena metra kwadratowego domu jest znacznie niższa niż mieszkań. Z największymi wydatkami powinni się liczyć zainteresowani kupnem nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu i Krzykach. Za najdroższe lokale w tych dzielnicach trzeba zapłacić aż 1,6 mln zł.

Autor: housemarket.pl 04 września 2015 15:51

W Śródmieściu najdrożej

Potencjalny nabywca wrocławskich nieruchomości, aby kupić dom musi dysponować kwotą minimum 460 tysięcy złotych. Średnia cena przy powierzchni do 250 mkw. wynosi natomiast 840 tys. zł. Posiadając taką sumę pieniędzy można wybierać wśród wielu ofert i pozwolić sobie na zakup w większości wrocławskich lokalizacji. – Podobnie jak w przypadku pozostałych największych polskich miast, cena metra kwadratowego domu jest niższa niż mieszkania. W stolicy Dolnego Śląska wynosi ona 4 667 zł. Gdybyśmy natomiast decydowali się na lokal w budynku wielorodzinnym koszt ten wzrośnie o ponad 1 100 zł – mówi Marta Kosińska ekspert Szybko.pl.

Najdroższe oferty pochodzą ze Śródmieścia i Krzyków. Osoby poszukujące nieruchomości w tych dzielnicach muszą przygotować się na wydatek rzędu około 1,6 mln zł.

Mieszkania na Fabrycznej coraz popularniejsze

W większości największych polskich miast widoczna jest stabilizacja cen. Dotyczy to także rynku wrocławskiego. W okresie wakacyjnym charakterystyczne jest utrzymanie się cen na dotychczasowych poziomach. – Nabywcy kupują mieszkania z drugiej ręki w średnich cenach
ok. 5 300 zł za mkw. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku jest to wzrost o ok. 190 zł  – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Analizując rodzaje nabywanych mieszkań, nie można wskazać wyraźnej dominanty w tym zakresie. Transakcje dotyczą zarówno kamienic z końca XIX wieku, jak i mieszkań wybudowanych przez deweloperów w ostatnich latach. Największą popularnością cieszą się nieruchomości zlokalizowane na Fabrycznej. To tu dochodzi do największej liczby transakcji.

Ułatwiony dostęp do kredytów hipotecznych

Dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie, kredyty hipoteczne nadal są tanie i dość łatwo dostępne. Kupując mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych we Wrocławiu po przeciętnej cenie, rata wyniesie 1 461 zł (w przypadku okresu spłaty 25 lat). Jeszcze trzy lata temu była to suma 1 999 zł. – Nadal dla wielu osób zainteresowanych kredytem problemem pozostaje natomiast wkład własny, który musi wynosić nie mniej niż 10% wartości mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – We Wrocławiu kupując nieruchomość o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać aż 31 698 zł. Dzięki rządowym dopłatom wkładu własnego nie muszą posiadać jedynie osoby, które spełniają warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Już niedługo będzie ich więcej, gdyż pomoc będzie można uzyskać nie tylko na nowe mieszkania, ale również te z rynku wtórnego. Trzeba jednak dodać, że limit ceny dla tych ostatnich będzie znacznie niższy. We Wrocławiu cena metra kwadratowego nowego mieszkania musi być mniejsza niż 5 181 zł, a używanego nie będzie mogła przekraczać 4 239 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych