PARTNER PORTALU

Wrocław: Ponad 1,7 mln zł na zabytkowe kamienice

Ponad 1 mln 782 tys. zł wyda w tym roku Urząd Miejski Wrocławia na ratowanie dachów i elewacji dziewięciu wartościowych, zabytkowych kamienic.

Autor: HouseMarket.pl 25 lutego 2016 15:14

Zgodę na współfinansowanie remontów kamienic dali na czwartkowej sesji wrocławscy radni. Jak informuje wrocławski magistrat, budynki nie należą w całości do miasta, ale to nadzwyczaj cenne obiekty architektoniczne. Bez wsparcia miasta wspólnot nie byłoby stać na odnowienie elewacji i dachów, które często są w opłakanym stanie.

W tym roku program realizowany będzie po raz dziesiąty. Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia miasto dofinansowało renowację stu budynków, pieniądze przeznaczono m.in. na remont dachów, elewacji, wymianę stolarki okiennej, renowację zabytkowych portali.

– Dzięki temu przedsięwzięciu całe ulice, pierzeje i kwartały miasta odzyskały dawny wygląd – podkreśla Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. Wymienia ulice: Malarską, Białoskórniczą, Włodkowica, Rynek, Psie Budy. – W ramach programu odnowiono trzynaście kamienic przy ulicy Norwida, która dzisiaj jest jedną z najpiękniejszych ulic w mieście – podkreśla wiceprezydent Adam Grehl.

Wiceprezydent miasta zwraca uwagę, że udział w programie wymaga zaangażowania i mobilizacji od wspólnot, które nimi zarządzają. Muszą przygotować plan remontu oraz znaleźć pieniądze na jego współfinansowanie. Miasto pokrywa renowację w 70-85 procentach. Doskonale do realizacji zadania byli przygotowani mieszkańcy kamienicy przy ul. Piastowskiej. Poza tym musi być spełniony jeszcze jeden warunek: budynek musi być wpisany do rejestru zabytków.

– W tym przystąpimy do prac między innymi przy ulicy Kościuszki 49 i Kościuszki 49a oraz przy ulicy Krasińskiego. To wyjątkowe obiekty, ale wymagające pracy i kosztów ze względu wielkość i charakter. Przy niektórych wspólnoty prace zaplanowały na kilka lat – mówi Adam Grehl.

Kamienice, których renowacja zostanie dofinansowana w 2016 roku to: Kościuszki 49, Kościuszki 49a, Krasińskiego 21/23, Rynek 24, Rynek 44, Rynek 52, plac Solny 11, plac Solny 14 i plac Solny 14a, Piłsudskiego 5.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych