PARTNER PORTALU

Wrocław upiększa podwórka osiedlowe

W projekcie „Wrocław wejście od podwórza” artyści wspólnie z mieszkańcami zmieniają najbliższą przestrzeń. Latem metamorfozę przeszło m.in. podwórko na Ołbinie. W grudniu artystyczne działania pojawiły się na Przedmieściu Oławskim, Hubach, Gaju i Kleczkowie.

Autor: HouseMarket.pl 30 grudnia 2015 12:52

Celem jest zaangażowanie mieszkańców w działalność na rzecz ich otoczenia i uświadomienie im, że mają wpływ, ale i odpowiedzialność, na otaczającą ich wspólną przestrzeń.

Prowadzone działania sąkonsultowane z mieszkańcami. – Zaczęliśmy od zapytania mieszkańców, czego tak naprawdę potrzebowaliby na swoim podwórku – mówiła w lipcu Majka Zabokrzycka, jedna z koordynatorek działań na podwórku na Ołbinie.

Zorganizowano kilka spotkań, w których mieszkańcy podpowiadali, czego im brakuje i jak widzieliby tę najbliższą im przestrzeń. – Przede wszystkim chcieli dużo więcej zieleni. Następnie dwoje architektów, Agnieszka Bocheńska i Tomek Bojęć, opracowało projekt tego podwórka i zaczęliśmy prace – opowiada.

Wspólnie z mieszkańcami i wolontariuszami zbudowali drewniane skrzynie-rabaty, w których zostały posadzone rośliny, a docelowo mieszkańcy sami będą mogli sobie w nich sadzić np. warzywa czy owoce.

Jak informuje wrocławski ratusz, jednym z najistotniejszych elementów projektu „Wrocław – wejście od podwórza” jest współpraca na linii mieszkańcy – artyści, ich wzajemne zrozumienie i akceptacja podejmowanych działań.

Dlatego, aby ułatwić i moderować ten proces, do działań włączona została grupa animatorów, którzy są w stałym kontakcie z mieszkańcami, rozmawiają z nimi podczas organizowanych pikników, warsztatów czy happeningów.

Wstępem i podbudową do planowanych działań jest pogłębiony opis sytuacji, stworzony przez wrocławskich socjologów współpracujących z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Katarzynę Walę i Bartłomieja Lisa, którzy przeprowadzili badania na wybranych podwórkach Wrocławia. Ich efekt sformułowano w formie raportu, który próbuje odpowiedzieć na pytanie: jak przygotowywać działania partycypacyjne w najbliższym otoczeniu?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych