PARTNER PORTALU

Wrocławski Manhattan w remoncie

Rozpoczął się gruntowny remont elewacji sześciu wieżowców w okolicach pl. Grunwaldzkiego, tworzących zespół znany jako Manhattan - informuje oficjalny portal miejski Wroclaw.pl.

Autor: propertydesign.pl 27 kwietnia 2015 18:11

Projekt remontu oparto na koncepcji Jednostki Architektury - fundacji pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Autorzy koncepcji modernizacji konsultowali się z autorką projektu.

– Dostaliśmy od niej zielone światło. Ponieważ pierwotnie budynki miały być z białego betonu, chcieliśmy nawiązać do tej koncepcji. Budynki zostaną ocieplone i otynkowane w kolorze białego betonu – opowiada Marta Mnich z biura VROA architekci. Okładzina z klinkieru, która jest w kiepskim stanie, zostanie pokryta grafitowym tynkiem. Na parterze zostaną wymienione luksfery, w oknach balkonowych - balustrady. Wzmocnione i naprawione mają być niektóre elementy żelbetowe elewacji.

W oryginalnym projekcie na tarasach Manhattanu, na dachu miały być zielone ogrody do rekreacji. W nadbudówkach na dachu, z przypominającymi bulaje na statkach okrągłymi oknami – świetlice dla mieszkańców. Na parterze zaś usługi dla mieszkańców. Autorka projektu nie kryje, że było w tym nawiązanie do idei słynnego architekta, urbanisty i planisty Le Courbusiera.

Jak podkreślają wrocławscy architekci - jak na tamte czasy - projekt był bardzo nowatorski. Budynki są rzadkim dla PRL-u przykładem formalnych poszukiwań i mimo swoich wszystkich wad (krytykuje się m.in. zbyt małe pomieszczenia czy niefunkcjonalne klatki schodowe), stanowią jeden z ciekawszych przykładów polskiej architektury mieszkaniowej ówczesnych lat.

Jak mówi Artur Szczepaniak, główny projektant pracowni architektonicznej AP Szczepaniak, niektóre budynki wzniesione za czasów PRL-u, przeżywają swój renesans. Zaczęto dostrzegać piękno tej architektury, jej niezwykłą wartość, z której po dziś dzień czerpią projektanci z całego świata. Jako przykłady takiej dobrej architektury podaje właśnie Manhattan, budynek przy ul. Grabiszyńskiej projektu Stefana Millera, realizacje małżeństwa Krystyny i Mariana Barskich (w tym przede wszystkim Instytut Matematyczny i Dom Asystenta Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Pasteura, akademiki Kredka i Ołówek), dom naukowca przy pl. Grunwaldzkim projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych