PARTNER PORTALU

Wrocławski rynek w doskonałej kondycji

Bogata oferta i niezwykle dużo kupujących - wrocławski rynek mieszkaniowy ma za sobą doskonałe trzy miesiące.

Autor: HouseMarket.pl 26 lipca 2016 11:16

Drugi kwartał na wrocławskim rynku mieszkaniowym minął pod znakiem bardzo wysokich wskaźników sprzedaży oraz stale poszerzającej się oferty deweloperów. Ceny utrzymywały się na stałym poziomie, a osoby, które chciały skorzystać z dofinansowania w ramach MdM nie mogły narzekać na brak lokali spełniających wymogi programu.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Reas drugi kwartał 2016 r. był rekordowy dla krajowego rynku mieszkaniowego. W sześciu największych miastach polski (Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu) sprzedano w tym okresie ponad 15 tysięcy lokali, czyli 5 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r.

Jednak pełną skalę sukcesu najlepiej obrazuje porównanie z rokiem ubiegłym - historycznie najlepszym dla deweloperów. W analogicznym okresie w 2015 r. sfinalizowano o jedną piątą mniej transakcji z klientami niż między kwietniem a czerwcem w 2016 r. Bardzo duży, bo prawie trzydziestoprocentowy wzrost zauważyć można także w liczbie lokali wprowadzonych na rynek, których w drugim kwartale 2016 r. było aż 17,7 tysięcy.

Odzwierciedlenie hossy na polskim rynku mieszkaniowym widać również we Wrocławiu. W stosunku do pierwszego kwartału tego roku liczba sprzedanych mieszkań w stolicy Dolnego Śląska wzrosła o niemal 12 proc. Ten sam okres w 2015 r. charakteryzował się wskaźnikami niższymi o 44,2 proc. Ogromny popyt na mieszkania nie wpłynął jednak na ich dostępność. Wyniki raportu jednoznacznie wskazują, że wrocławscy deweloperzy wsłuchali się w potrzeby rynku, wprowadzając do sprzedaży niemal 32 proc. więcej lokali niż w poprzednim kwartale.

Kontrast z okresem analogicznym w 2015 r. ukazuje jeszcze bardziej pracowitość wrocławskich przedstawicieli branży. W ostatnim kwartale we Wrocławiu na rynek wprowadzono aż 130 proc. więcej lokali niż przed rokiem.

- Zachowanie optymalnych proporcji między popytem a podażą jest bardzo istotne, ale też trudne przy tylu podmiotach działających na rynku- tłumaczy Mirosław Półtorak, wiceprezes wrocławskiego Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - W przypadku, gdy liczba osób, które chcą kupić mieszkanie przewyższa liczbę dostępnych w ofercie lokali, dysproporcja taka doprowadzić może np. do wzrostu cen za metr kwadratowy. Z takim problemem zmagał się w ostatnim czasie np. Gdańsk . Odwrotna sytuacja też jest niezdrowa. Jako PZFD staramy się te aspekty regularnie monitorować -  podsumowuje  Mirosław Półtorak.

Jak wynika z raportu Reas ceny wrocławskich mieszkań utrzymywały się w drugim kwartale 2016 r. na stałym poziomie.

Niezwykle istotnym czynnikiem na wzrost sprzedaży mieszkań był program Mieszkanie dla Młodych. Cieszący się bardzo dużą popularnością program wsparcia osób kupujących pierwszą nieruchomość motywował osoby myślące o własnym M do podjęcia decyzji o zakupie. Oferty deweloperów odpowiadały wymogom BGK, dzięki czemu wybierać można było z dużej puli dostępnych lokali. Zainteresowanie programem MdM było jednak na tyle duże, że już połowa środków przeznaczonych na dopłaty w roku 2017 została wykorzystana. Kolejne 5proc. puli dopłat zostanie odblokowane z nadejściem nowego roku. Można się zatem spodziewać, że druga połowa 2016 roku będzie pod względem liczby podpisywanych umów z deweloperami spokojniejsza - przynajmniej jeśli chodzi o beneficjentów Mieszkania dla Młodych”.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych