PARTNER PORTALU

Wrocławskie mieszkania z drugiej ręki potaniały

W stolicy Dolnego Śląska nieruchomości z lat 70-tych cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Nabywcy nieruchomości kupują lokale w przeciętnej cenie 5211 zł za mkw. Obecna wartość jest znacznie niższa, choćby od listopadowych notowań, kiedy za metr kwadratowy mieszkania płaciliśmy ponad 5600 zł.

Autor: HouseMarket.pl 26 lutego 2016 13:27

– W ostatnim czasie transakcje pokazują, że kupując lokal na rynku wtórnym, oczekujemy konkurencyjnych cen w stosunku do propozycji deweloperów. Stąd popularnością cieszą się mieszkania w budynkach z lat 70-tych. Znacznie mniej transakcji dotyczy nieruchomości wybudowanych po 2000 r. Na początku roku najwięcej kupujących decydowało się na metraży od 40 do 60 mkw. – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym wzrosło z 3,68 proc. (w październiku) do 4,04 proc. obecnie.

W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Dolnego Śląska oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1436 zł do 1492 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

– Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł. Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego we Wrocławiu, cena nie może przekroczyć 5 244 zł na rynku pierwotnym lub 4 290 zł na ryku wtórnym - zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych