PARTNER PORTALU

Współczesne osiedle okiem architekta

Dzisiejsze osiedla są zupełnie inne niż te budowane przed laty. Różnice polegają na względach technicznych. Estetyka to już indywidualna sprawa. O tym, jak projektuje się dziś osiedla i jakie są trendy, w wywiadzie dla Housemarket.pl, mówi architekt Marek Bulak, założyciel pracowni Bulak Projekt.

Autor: Emilia Wiśniewska, Housemarket.pl 03 listopada 2015 09:01

Jak mówi architekt, projektowanie budynków mieszkalnych ma w dużej mierze charakter techniczny.

- Dziś są zupełnie inne przepisy i zasady ochrony przeciwpożarowej. Bardzo się rozwinęła ich interpretacja. Komenda główna Straży Pożarnej wydaje orzeczenia o ich stosowaniu i bardzo często to właśnie one kształtują zabudowę mieszkaniową - tłumaczy Marek Bulak, właściciel pracowni Bulak Projekt. - Poza tym bardzo ważne jest nasłonecznienie budynków wielorodzinnych i przesłanianie, czyli odległości między budynkami. W tych ramach architekt musi się zmieścić ze swoją ideą formy przestrzeni - dodaje.

Często wygląd osiedla zależy od dewelopera. Marek Bulak wyróżnił dwa typu deweloperów: firmy o charakterze autorskim i te bardzo ustrukturyzowane.

- Każdy z deweloperów ma swój sposób patrzenia na to, co się sprzeda. Ma też swój standard estetyczny. Dla każdego inwestora projektujemy w zupełnie inny sposób. Są deweloperzy, którzy chcą budynek ekstrawagancki, a także tacy, którzy wybierają proste, surowe formy - mówi architekt. - Niektórzy bardzo zwracają uwagę na elewacje, natomiast dopuszczają mieszkania o niezbyt funkcjonalnych układach, dla innych liczy się przede wszystkim funkcjonalność lokali, a elewacja i ogólnie wygląd zewnętrzny jest na drugim, trzecim miejscu w projekcie.

Bulak zwraca uwagę na to, że często to właśnie małe firmy, w początkach działalności mają duże ambicje. - Realizują budynki mieszkalne o ciekawych elewacjach, wyróżniające się na tle innych. Jednak później szybko rezygnują i liczą koszty realizacji - dodaje.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych