PARTNER PORTALU

Wtórny rynek nieruchomości należy do kupujących

Kupujący są coraz bardziej wymagający w stosunku do oferowanych mieszkań. Oprócz obniżek cen zmusza to od sprzedających dodatkowych wysiłków. Z drugiej jednak strony zmniejsza się skłonność właścicieli nieruchomości do negocjacji cen, co obserwujemy np. w Warszawie i Łodzi.

Autor: HouseMarket.pl 11 czerwca 2015 17:18

Ceny mieszkań wystawianych na sprzedaż w maju uległy bardzo niewielkiej zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Średnia zmiana wyliczona na podstawie danych ze wszystkich 15 miast wyniosła tylko +0,1 proc. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wartości lokali spadły natomiast o 1,7 proc. – Rynek  nieruchomości jest obecnie rynkiem kupujących – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Co ciekawe aktualnie obniżki cen nie są wystarczającym argumentem przemawiającym za kupnem nieruchomości. Dlatego też w celu sfinalizowania transakcji właściciele i pośrednicy wykorzystują inne metody zachęcenia potencjalnych nabywców. Coraz większą popularnością cieszą się usługi Home Stagingu. Polegają one na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży. Można założyć, że dbałość o jakość informacji oraz dobre i atrakcyjne zdjęcia przygotowanych do sprzedaży nieruchomości staną się standardem.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca aż w pięciu z siedmiu analizowanych w raporcie miast obserwujemy wzrost średniej wartości zawieranych transakcji. Największe wzrosty dotyczą nieruchomości w Warszawie. – Nieoczekiwanie średnia cena nabywanych mieszkań na stołecznym rynku wtórnym wzrosła do prawie 7,5 tys.  zł za mkw. – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Natomiast wydatki kupujących nieruchomości w Poznaniu znacznie spadły. W stolicy Wielkopolski średnia cena metra kwadratowego wynosi już 5 002 zł, i jest najniższa od ponad roku. Kolejnym miastem, w którym ceny transakcyjne mieszkań spadły jest Wrocław – dodaje ekspert.

Największą różnicę pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi obserwujemy na wrocławskim rynku nieruchomości. Natomiast dysproporcja między tymi wartościami maleje w przypadku mieszkań w Warszawie, gdzie różnica spadła do 69 zł za mkw. Również w Łodzi ceny ofertowe są zaledwie o 1,2 proc. większe od tych obowiązujących przy finalizowaniu transakcji.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych