PARTNER PORTALU

Wybory do rad osiedli w Białymstoku

Około trzystu kandydatów wystartuje w wyborach do rad osiedli w Białymstoku, powoływanych w mieście po dziesięciu latach przerwy. Wybory odbędą się w czerwcu na 16 z 28 osiedli - wynika z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej.

Autor: PAP 16 maja 2016 16:54

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku ukazały się obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach w wyborach, które zaplanowane zostały na 5 czerwca.

Rady będą liczyły po 15 osób, dlatego trzeba było na każdym z osiedli zarejestrować o co najmniej jednego kandydata więcej. W sumie w wyborach do rad na szesnastu osiedlach Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała 301 kandydatów.

Wybory odbędą się tam, gdzie nie tylko udało się zarejestrować odpowiednią liczbę kandydatów, ale gdzie wcześniej wniosek o powołanie rady podpisało co najmniej 3 proc. mieszkańców osiedla uprawnionych do głosowania.

I takie wnioski złożyli mieszkańcy 17 osiedli. Na jednym nie udało się jednak zarejestrować co najmniej 16 kandydatów na członków rady.

Aby wybory były ważne, również musi wziąć w nich udział co najmniej 3 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Z pomysłem przywrócenia rad osiedlowych w Białymstoku wyszli radni PiS, którzy jeszcze w 2015 roku przygotowali projekt uchwały, która określa zasady i tryb przeprowadzenia wyborów do rad.

Do zadań rady będzie należało m.in. reprezentowanie interesów mieszkańców osiedla, zgłaszanie projektów uchwał i stanowisk radzie miasta, zgłaszanie propozycji inwestycyjnych, współpraca z władzami miasta przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych, a także wspieranie społecznych inicjatyw mieszkańców.

Rady nie posiadają własnego budżetu, a ich kadencja skończy się wraz z końcem kadencji rady miasta.

Ostatnie wybory do rad osiedli w Białymstoku miały miejsce w 2005 roku (rady skończyły działalność rok później, wraz z zakończeniem kadencji samorządu). Obowiązywał wówczas 5-procentowy próg frekwencyjny. W głosowaniu przeprowadzonym na 23 osiedlach, tylko na 7 osiedlach udało się ten próg przekroczyć i rady wybrać.

Od 2006 roku Rada Miasta Białystok nie podejmowała uchwał o wyborach do rad osiedli.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych