PARTNER PORTALU

Wyjście Anglii z Unii uderzy w rynek nieruchomości luksusowych

Wielka Brytania po wyjściu z Unii nie będzie już tak atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Ich mniejsze zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami powinno odbić się na płynności tego segmentu, nie mówiąc o cenach.

Autor: HouseMarket.pl 29 lutego 2016 10:26

Niecałe cztery miesiące zostały do czerwcowego referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o swojej przyszłości w Unii. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pozostania we wspólnocie zaczęli agitację. Wynikiem są między innymi liczne prognozy dotyczące dalszego rozwoju Wielkiej Brytanii po rozwodzie z Unią.

Jedni mówią o bardzo dużym przyspieszeniu PKB (nawet o 10 proc. wg. Tima Congtona – zwolennika Brexitu) inni o gwałtownym hamowaniu i recesji (1-2 proc. wg. Credit Suisse). Niewykluczone więc, że najbardziej trafne okażą się przewidywania bardziej zachowawcze, które mówią że w wyniku Brexitu w 2030 roku PKB Wielkiej Brytanii może się różnić co najwyżej o 1-2 proc. - wynika z analizy Lion's Bank.

Niepewność jest jednak czynnikiem, który wyraźnie wpływa już dziś na brytyjski rynek nieruchomości. Analitycy Strutt & Parker już widzą mniejszą skłonność firm do podpisywania długoletnich umów najmu biur. Zahamowanie transakcji widoczne jest także na rynku mieszkaniowym. Efekty są więc analogiczne do tych, które obserwowaliśmy przy okazji szkockiego referendum dotyczącego wydzielenia się z Wielkiej Brytanii.

Wtedy liczba zawieranych transakcji wyraźnie zmalała w okresie kampanii przedreferendalnej, aby potem wystrzelić, gdy okazało się, że Szkotom jest jednak dobrze w granicach królestwa.

Najmocniej kampanię, a później Brexit może odczuć rynek nieruchomości luksusowych. Apartamenty w centrum Londynu od lat nabywane są w celach inwestycyjnych przez cudzoziemców. Firma Strutt & Parker ujawniła niedawno, że w 2015 roku cudzoziemcy kupili aż 35 proc. centralnie położonych londyńskich apartamentów i rezydencji.

Wielka Brytania po wyjściu z Unii nie będzie już aż tak atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Ich mniejsze zainteresowanie zakupami powinno odbić się na płynności tego segmentu nie mówiąc o cenach.

Na całym rynku także trzeba się spodziewać turbulencji. Portal eMoov szacuje, ze w wyniku Brexitu wartość przeciętnego domu w Wielkiej Brytanii spadnie o 11 tys. GBP (5 proc.). Jest to o tyle uzasadnione, że Wielka Brytania poza Unią może przyjmować mniej emigrantów, a sam Londyn także stracić na znaczeniu jako centrum finansowe. To powinno oznaczać mniejszy popyt na zakup i najem nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych