PARTNER PORTALU

Wynajem mieszkania. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Przełom lata i jesieni to zdecydowanie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Największe oblężenie przeżywa Warszawa i Wrocław, w innych miastach akademickich ceny niższe są nawet o 1.500 zł. Studenci w mieszkaniowym wyścigu szczurów często zapominają o istotnych kwestiach, takich jak umowa, które mogą ochronić ich interesy i finanse.

Autor: housemarket.pl 13 września 2017 13:46

– Szukając mieszkania, warto zastanowić się na początku nad tym, czy chcemy mieszkać sami, czy z innymi współlokatorami — komentuje Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl. — Średnia cena miesięcznego wynajmu kawalerki w Warszawie sięga 1 700 zł. To spory koszt dla jednego studenta, dlatego warto rozważyć opcję wspólnego wynajmu pokoju, najlepiej w wieloosobowym mieszkaniu. Wówczas miesięczna opłata wyniesie do 500-700 zł na osobę.

Najdrożej w Warszawie, najtaniej w Toruniu

Według Porównywarki Cen Nieruchomości Gumtree.pl, na przełomie lata i jesieni najdroższe mieszkania są w Warszawie i Wrocławiu, gdzie średni miesięczny koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania to odpowiednio 2 587 i 2 046 zł. Nieco taniej jest w Krakowie i Katowicach, gdzie dwójka studentów wynajmując mieszkanie z dwoma „jedynkami” zapłaci miesięcznie 1 863 zł i 1 585 zł. Najtaniej wynajem wyniesie nas w Toruniu, Białymstoku i Kielcach – tam miesięczne ceny wyniosą nieco ponad 1000 zł za dwupokojowy apartament. W Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu i Gdańsku wynajem porównywalnego lokum wynosi średnio 1 300 zł za miesiąc.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Na początek przejrzyjmy dokładnie ogłoszenie: czy jasno określone są koszty wynajmu, wyposażenie, liczba pokoi i współlokatorów, stan mieszkania. Już w ogłoszeniu powinniśmy mieć podane informacje o okolicy, a także o dostępności komunikacji miejskiej, garażu lub parkingu, piwnicy czy miejsca na rower. Jeśli takich informacji brakuje – sprawdźmy szczegóły telefonicznie lub mailowo. Umawiając się na spotkanie, zwróćmy uwagę na stan instalacji elektrycznej i wodociągowej, dopytajmy o problemy z pleśnią, insektami lub o niedziałające sprzęty. Jeśli mamy zwierzaka – zapytajmy właściciela o zgodę na jego zamieszkanie w mieszkaniu, a jeśli palimy – upewnijmy się, czy to również nikomu nie będzie przeszkadzać.

Umowa kluczem do udanego wynajmu

Gdy już znajdziemy wymarzone mieszkanie, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z właścicielem. Powinny się w niej znaleźć następujące informacje: podstawowe dane obu stron, czas trwania umowy, wysokość i termin czynszu oraz kaucji, rodzaj i forma płatności rachunków.

Warto wspomnieć w umowie również o warunkach remontu czy ewentualnych kosztach napraw urządzeń. Zabezpieczeniem dla obu stron będzie też protokół zdawczo-odbiorczy, w którym będą opisane wszystkie znajdujące się w mieszkaniu meble, stan sprzętu oraz ewentualne usterki.

Gdy uda nam się podpisać umowę i będziemy odbierać klucze, ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest sprawdzenie z właścicielem stanu mieszkania, a także udokumentowanie fotograficzne wszystkich pomieszczeń i sprzętów. Pozwoli nam to uniknąć w przyszłości niepotrzebnych sporów i ze spokojem rozkoszować się nowym miejscem zamieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych