PARTNER PORTALU

Wzrosły ceny poznańskich mieszkań

W stolicy Wielkopolski ceny mieszkań z drugiej ręki nieznacznie wzrosły. Nieprzerwanie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości o większym metrażu.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2016 12:21

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów. Gorszą informacją jest wyraźny spadek średniej zdolności kredytowej, zwłaszcza dla wnioskodawców o przeciętnych i niskich dochodach.

W Poznaniu ceny nieco wzrosły

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem w stolicy Wielkopolski, średnio musimy zapłacić 300 tys. złotych. W ostatnim czasie wprawdzie o 2 proc. wzrosła średnia cena metra kwadratowego, osiągając poziom 5 231 zł, ale nadal są to kwoty, które mieszczą się w średnich widełkach cenowych odnotowywanych w ostatnich miesiącach w Poznaniu.

– Najchętniej nabywane są mieszkania, których łączny koszt mieści się pomiędzy 250 a 370 tys. zł – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W porównaniu do innych miast duży odsetek mieszkań stanowią lokale o większych metrażach. Przeciętna kupowana nieruchomość ma ok 59 mkw. Nie jest to wprawdzie żadna nowość na lokalnym rynku, ale warto podkreślić tą prawidłowość. Poznań od dawna znajduje się w grupie miast, w których zainteresowaniem cieszy się nie tylko popularny segment mieszkań, ale również nieco większe nieruchomości – dodaje ekspert.

Deweloperzy zawalczą o klientów w Poznaniu

Poznański rynek mieszkaniowy wyróżnia się na tle innych miast niewielkim rozmiarem i stosunkowo wysokim poziomem cen ofertowych. Ta sytuacja nie mogła znacząco zmienić się w pierwszym kwartale 2016 r. Trzeba podkreślić, że Poznań był jedyną z sześciu analizowanych metropolii, w której nie wzrosła liczba oferowanych mieszkań deweloperskich.

Jeżeli porównamy lokalną podaż z końca grudnia 2015 roku do tej z początku kwietnia 2016 roku, to okaże się, że ujemna zmiana wyniosła 1 proc. W ujęciu kwartalnym, zwiększyła się tylko liczba dostępnych inwestycji mieszkaniowych.

Warto również zwrócić uwagę, że w pierwszym kwartale 2016 r. ceny lokali na poznańskim rynku pierwotnym były jeszcze stabilne. Ich średni poziom wciąż wynosił około 6 440 zł za mkw. Większych zmian nie odnotowano także w strukturze cenowej. Nadal najpopularniejsze były mieszkania z ceną ofertową na poziomie od 6 tys. do 7 tys. zł za metr kwadratowy (aż 47 proc. podaży).

Duża obniżka zdolności kredytowej

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu powinny przygotować się na to, że uzyskanie kredytu hipotecznego będzie trudniejsze niż dotychczas.

– W ostatnim czasie część banków znacząco obniżyła dostępną kwotę kredytu, zwłaszcza dla osób o przeciętnych i niskich dochodach – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dla przykładu, od listopada aż o ponad 200 000 zł zmniejszyła się kwota kredytu w Banku Pekao dostępna dla trzyosobowej rodziny z dochodem wynoszącym 5 000 zł netto. W czterech innych instytucjach spadek przekracza 100 000 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś kilka miesięcy temu sprawdzał, na jakie mieszkanie go stać, to teraz powinien na wszelki wypadek ponownie przeprowadzić badanie zdolności kredytowej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych