PARTNER PORTALU

Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Trwa rosnący trend na rynku kredytów mieszkaniowych. W pierwszym kwartale 2016 r. udzielono o 4,5 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej. Spadła natomiast liczba umów na kredyty konsumpcyjne – podało w piątek Biuro Informacji Kredytowej.

Autor: PAP 24 czerwca 2016 13:21

Jak wynika z raportu kwartalnego Biura Informacji Kredytowej „Kredyt Trendy”, wysoki poziom akcji kredytowej na rynku kredytów mieszkaniowych obserwowany w drugim półroczu 2015 r., a zwłaszcza w czwartym kwartale, utrzymywał się także w styczniu i lutym br.

W lutym BIK odnotował dwucyfrowy wskaźnik dynamiki (12 proc. w wymiarze liczbowym, 14 proc. wartościowym). Według analityków BIK, wynikało to prawdopodobnie z funkcjonującego jeszcze programu MdM i zawierania umów na ubiegłorocznych warunkach wkładu własnego. Marzec był słabszy, ale silne, nawet dwucyfrowe wzrosty wystąpiły w kwietniu.

- Najwyraźniej podniesienie wysokości wkładu własnego nie zaszkodziło dotychczas rynkowi. Jednocześnie utrzymuje się na wysokim poziomie jakość obsługiwanych kredytów mieszkaniowych. Osoby obsługujące kredyty walutowe ciągle dobrze sobie radzą ze spłatą wyższych rat kredytu. Osób spłacających kredyty mieszkaniowe denominowane we franku szwajcarskim ubywa, ponieważ wiele rachunków frankowych jest zamykanych – napisano w analizie BIK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych