PARTNER PORTALU

Wzrosty cen mieszkań powiązane są z wyższymi kosztami gruntów

Wzrosty cen mieszkań powiązane są z coraz wyższymi kosztami zakupu gruntów na terenach miejskich - powiedział PAP prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman.

Autor: PAP 14 maja 2018 12:03

Nowe mieszkania w ciągu roku zdrożały o ok. 7,5 proc.

- W obecnym czasie zauważyć można trend stałego wzrostu cen mieszkań na głównych krajowych rynkach nieruchomości" - przypomniał Hofman. - Tylko od końca 2017 roku możemy mówić o 5 proc. wzroście cen - podał Hofman.

- Przyczyny tego, można by rzec, boomu na rynku deweloperskim nie są jednak dla rynku pozytywne, gdyż wiążą się głównie z bardzo dużym wzrostem cen gruntów na terenie miast - zauważył Hofman.

- Gruntów jest po prostu mało, co wynika głównie z ograniczeń w ich nabywaniu, związanych ze zmianą przepisów prawa sprzed około dwóch lat (m.in. ograniczenia wynikające z ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw - PAP) - podał Hofman.

- Deweloperzy, którzy posiadali jeszcze nieruchomości nabyte przed rokiem 2016, już wprowadzili do sprzedaży mieszkania - zauważył prezes.

Na rynku pojawiają się już nieruchomości wybudowane na gruntach nabytych po wejściu w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- Organizacje branżowe, w tym Polski Związek Firm Deweloperskich, apelują do rządu o nowelizacje ustawy sprzed dwóch lat, która pozwoli na odblokowanie m.in. gruntów rolnych w granicach miast - dodał Hofman.

- W Warszawie z kolei problemem jest znaczne ograniczenie zbywania nieruchomości na przetargach organizowanych przez miasto. Liczba przetargów spadła do minimum - powiedział Hofman.

- Kolejną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest drożejące wciąż wykonawstwo budowlane, wynikające między innymi z powodu odpływu pracowników oraz wzrost cen materiałów budowlanych, głównie cen stali i betonu - podał prezes.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych