PARTNER PORTALU

YIT celuje w projekty na dużą skalę

– Chcemy tworzyć jak najlepsze miejsce do życia dla mieszkańców – mówi w wywiadzie dla HouseMarket.pl Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2016 12:01

Kiedy YIT planuje inwestycje mieszkaniowe? Czy będą to tylko apartamenty, czy może mieszkania na wynajem?

Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce: – Kupiliśmy w Warszawie działki pod realizację pierwszego projektu mieszkaniowego w Polsce. Teren o powierzchni 7343 mkw. zlokalizowany jest przy ul. gen. W. Sikorskiego 9 i ulicy Pory. To część Mokotowa z doskonałym dojazdem zarówno do centrum Warszawy, jak i do lotniska Chopina. Sprzedaż i budowa pierwszego etapu projektu Nordic Mokotów (120 mieszkań), ruszy jeszcze w tym kwartale.

Obecnie negocjujemy zakup kilku działek mieszkaniowych w stolicy. Na tym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie, by podać więcej szczegółowych informacji na temat planowanych inwestycji.

YIT zamierza konkurować racjonalnością, funkcjonalnością, przystępnością, ale także wysoką jakością i jak najlepszą architekturą. Pragniemy trafić do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego oferta mieszkaniowa będzie zawsze bliska oczekiwaniom i możliwościom nabywczym przyszłych klientów. Koncentrujemy się na wielorodzinnych projektach mieszkaniowych.

 Gdzie szukacie działek?

 – YIT szuka atrakcyjnych gruntów pod budowę mieszkań w Warszawie, w dogodnych lokalizacjach zarówno z punktu widzenia komunikacyjnego, jak i dostępu do terenów zielonych. Najlepszym przykładem połączenia tych dwóch atutów jest realizowany Nordic Mokotów, zlokalizowany w zielonej części Mokotowa.

Przyglądamy się także innym miastom, ale w pierwszej fazie naszej działalności skoncentrujemy się na stołecznym rynku. O kolejnych zakupach poinformujemy, gdy tylko będzie to możliwe.

 W jakim sektorze budownictwa YIT zamierza się odnaleźć: czy będą to duże osiedla z pełną infrastrukturą – „miasta w mieście”, czy może jakaś nisza – choćby rewitalizacja kamienic?

 – Silną stroną YIT jest umiejętność tworzenia doskonałych warunków życia dla mieszkańców w projektach na dużą skalę. Jesteśmy zainteresowani projektami wieloetapowymi, jak również realizacją mniejszych projektów wielorodzinnych. Nie zamierzamy zajmować się projektami niszowymi, tj. budową domów jednorodzinnych, rewitalizacją kamienic czy też projektami luksusowymi.

 Dokąd będzie w Polsce zmierzać budownictwo mieszkaniowe – czy na przykład rynek mieszkań na wynajem zagrozi deweloperom? Co wypełni miejsce po MdM?

 – W naszym kraju istnieje istotny, niezaspokojony popyt na mieszkania, który ujawnia się szczególnie obecnie, w sytuacji najniższych w historii Polski stóp procentowych i przy wsparciu programu MdM. Jeśli dojdzie do wygaszenia MdM, prawdopodobnie w to miejsce zostanie wprowadzony inny program rządowy, który może wspierać zdolności nabywcze klientów. Jeśli towarzyszyć będzie temu stabilny wzrost gospodarczy oraz niski koszt pieniądza, sprzedaż mieszkań może utrzymywać się na wysokim poziomie. Polska to kraj właścicieli, a nie najemców, dlatego rynek mieszkań na wynajem nie jest zagrożeniem. Wręcz przeciwnie, wzmacnia zainteresowanie mieszkaniami.

 Czy firma przeniesie do Polski jakieś interesujące wzorce?

 – Projektując każdy budynek mieszkalny, dokładamy wszelkich starań, by – zgodnie z nordycką funkcjonalnością, motywem bliskości natury – tworzyć jak najlepsze miejsce do życia dla mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że naszym przyszłym klientom w Polsce spodoba się styl naszych projektów. Zawsze jednak będziemy brać pod uwagę i szanować przede wszystkim potrzeby i oczekiwania klientów w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych