PARTNER PORTALU

Z zakupem nowego mieszkania lepiej nie czekać

Pierwsze trzy miesiące upłynęły na rodzimym rynku mieszkaniowym pod znakiem rekordów. Z jednej strony do czynienia mieliśmy z największą od 8 lat wartością podaży, z drugiej – z ogromnym zainteresowaniem wokół programu Mieszkanie dla Młodych, który już teraz wyczerpał tegoroczną pulę środków na wsparcie. Jakie są prognozy na następne miesiące?

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2016 16:47

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego zawartych w raporcie „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-III 2016 r.”, od początku stycznia do końca marca deweloperzy wprowadzili na rynek blisko 17,2 tys. nowych mieszkań, czyli o ponad połowę więcej, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Na uwagę zasługuje przy okazji analiza ostatnich 12 miesięcy, która pokazuje, że od kwietnia ubiegłego do końca marca tego roku do obiegu trafiło 54,3 tys. nowych mieszkań – najwięcej od ośmiu lat, jeśli chodzi o okres jednego roku. Czas prosperity, jakim deweloperzy cieszą się już od ponad 2 lat, zdaje się trwać w najlepsze. Warto jednak zadać sobie kilka pytań: jak sytuacja prezentuje się po stronie popytu? Jak klimat polityczno-ekonomiczny wpłynął i wpływać będzie na rozwój oferty rynkowej w kolejnych miesiącach?

Inwestycję w nowe mieszkanie warto rozważyć już teraz

Jeszcze do niedawna prognozy na rok 2016 malowały się w umiarkowanych barwach. Rychły koniec środków na dopłaty z tegorocznej puli programu MdM, perspektywa zmian w limitach wsparcia, rosnące koszty kredytu czy obowiązujący od początku roku wyższy wkład własny przy zadłużaniu się na nieruchomości skłoniły inwestorów do skorzystania ze wsparcia państwa. Efekt? Wpłynięcie w marcu do BGK wniosków o dopłaty na rekordową kwotę ponad 200 milionów zł i wyczerpanie puli programu MdM na rok 2016 r. Jak ten fakt wpłynie na sprzedaż mieszkań?

– MdM odpowiada dziś za około 20-25 proc. popytu na mieszkania na rynku pierwotnym. Działania rządu w kierunku rozszerzenia wsparcia na rynek wtórny z jednej strony mogą ten wskaźnik obniżyć, aczkolwiek w przypadku nowych mieszkań inwestorzy wciąż mogą korzystać z połowy puli przeznaczonej na rok 2017. Takie warunki płatności da się ustalić praktycznie tylko u deweloperów – komentuje Andrzej Szczepanik, Business Development Manager w firmie OPG Property Professionals. – W marcu i kwietniu wykorzystano już ponad 90 mln z dostępnych 746 mln zł przeznaczonych na dofinansowania w przyszłym roku, przy czym na wnioski składane do końca tego roku dostępna jest jedynie połowa tej puli, czyli 373 mln zł. To wyraźny sygnał dla niezdecydowanych, że wniosek o zaciągnięciu kredytu warto rozważyć już teraz – zauważa.

MdM – przewidywany spadek

Eksperci są zgodni – ograniczony dostęp do wsparcia na kolejne lata może doprowadzić do spadku podaży i popytu już pod koniec 2016 r. Prognozy już teraz znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości – wedle ostatnich danych GUS, z początkiem tego roku zatrzymał się trend wzrostowy dotyczący liczby rozpoczynanych w Polsce inwestycji mieszkaniowych, który utrzymywał się pewnie przez ostatnie 2 lata. Deweloperzy wykazują większą dozę ostrożności i wstrzymują decyzje o podejmowaniu kolejnych projektów. Czy w związku z okolicznościami obserwować będziemy dostosowanie rynku do nowych limitów wsparcia w ramach programu MdM? – Wygaszanie programu MdM na rynku pierwotnym spowoduje, że deweloperzy będą musieli postawić na jakość w walce o klienta, a nie jedynie na dopasowanie się do niskiej ceny zgodnej z programem, często kosztem tej jakości – uważa Andrzej Szczepanik. – Oczywiście, mieszkania w niższym standardzie i w gorszej lokalizacji będą wciąż cieszyły się zainteresowaniem, co będzie rzutować na powiększanie się różnic cenowych w dalszej perspektywie – ocenia ekspert OPG Property Professionals.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych