PARTNER PORTALU

Zapowiada się Szynowa rewolucja na Służewcu

Warszawski Służewiec ma silny potencjał do uczynienia z transportu szynowego jednego z głównych sposobów dojazdu dla 100 tys. pracowników i stale przybywających mieszkańców - to najważniejszy wniosek z debaty z debaty „Transport szynowy na Służewcu”. Wydarzenie odbyło się 11 stycznia w Domu Kultury Kadr w Warszawie.

Autor: housemarket.pl 15 stycznia 2018 12:43

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że rozwój komunikacji publicznej, a przede wszystkim transportu szynowego powinien iść w parze z dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą dla samochodów. Przypomnijmy, że w kolejną fazę wchodzi remont ul. Marynarskiej, planowane jest rozpoczęcie budowy połączenia ul. Woronicza z ul. Żwirki i Wigury oraz przedłużenie ul. Suwak, a miasto rozważa realizację wniosków z najnowszego Studium Obsługi Komunikacyjnej dla Rejonu Służewca – np. wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania czy ulic jednokierunkowych w obszarze Konstruktorska-Domaniewska. Kolejnym krokiem usprawniającym dojazd do tej części Warszawy powinno być znacznie lepsze wykorzystanie możliwości jakie dają kolej, metro i tramwaje, którymi Służewiec jest otoczony. W debacie „Transport szynowy na Służewcu” w roli prelegentów uczestniczyli: Krzysztof Rinas, Wiceburmistrz Dzielnicy Mokotów; Sławomir Monkiewicz, Naczelnik Wydziału Biura Strategii i Rozwoju, PKP PLK; Artur Zając i Jakub Zachor z Zarządu Transportu Miejskiego, Sebastian Tuszyński, inspektor w Biurze Strategii Systemu Tramwajowego w spółce Tramwaje Warszawskie i Karina Koziej, prezes Stowarzyszenia #Lepszy Służewiec.

Sprintem do inwestycji

Przedstawiciele Tramwajów Warszawskich i PKP PLK zapowiedzieli realizację inwestycji, dzięki którym zwiększy się liczba osób korzystających z komunikacji publicznej. Z ankiety Biura Polityki Mobilności m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Lepszy Służewiec wynika, że 48 proc. pracowników Służewca zdecydowałoby się na korzystanie z transportu publicznego, gdyby był sprawniejszy

– Do 2022 r. planujemy uruchomienie linii tramwajowej z Metra Wilanowska na Służewiec, w pierwszej połowie roku planujemy wystąpić o decyzję środowiskową. To znacznie ułatwi dojazd do zagłębia biurowego, w szczególności dla pasażerów jadących z południa. – powiedział Sebastian Tuszyński, inspektor w Biurze Strategii Systemu Tramwajowego w spółce Tramwaje Warszawskie.

Nowa linia tramwajowa ma łączyć nie tylko PKP Służewiec z metrem Wilanowska, ale umożliwi również kursowanie tramwajów od strony ul. Puławskiej na północ w kierunku Wołoskiej i dalej w kierunku Ochoty i Woli.

Na znaczeniu ma zyskać także stacja PKP Służewiec

– Pracujemy nad analizą dotyczącą aglomeracji warszawskiej, która ma być gotowa w drugiej połowie tego roku. Jednym z rozważanych scenariuszy jest zwiększenie liczby torów i częstotliwości kursowania pociągów. Rozważamy także na przykład połączenie z linią do Konstancina-Jeziorny. Możliwa jest także zmiana lokalizacji stacji PKP Służewiec. – powiedział Sławomir Monkiewicz, Naczelnik Wydziału Analiz Transportowych, PKP PLK. Przedstawiciele kolei i ZTM zgodnie stwierdzili, że sytuację znacznie poprawi remont linii średnicowej, Dworca Zachodniego i Dworca Gdańskiego. Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia umożliwi np. bezkolizyjny przejazd w kierunku Woli i Dworca Gdańskiego.

Reprezentanci Zarządu Transportu Miejskiego mają nadzieję, że w tym roku powróci tramwaj na ul. Marynarską. Artur Zając z ZTM dodał, że nowa linia tramwajowa z Woli do Wilanowa jako linia obwodowa również pomoże w lepszym dojeździe na Służewiec, z pominięciem metra. Sytuację poprawi też planowany nowoczesny węzeł przesiadkowy po przebudowie okolic Dworca Południowego. Ponadto, w toku są analizy, które mają pokazać zasadność uruchomienia buspasów wzdłuż Alei Wilanowskiej i ul. Puławskiej. Dla wygody mieszkańców powstanie duży parking Park & Ride przy PKP Jeziorki. W przyszłości rozważana jest także budowa tramwaju w kierunku Okęcia.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych