PARTNER PORTALU

Ziobro: wiele krakowskich kamienic mogło zostać wyłudzonych

Dziesiątki kamienic w Krakowie mogły zostać niewłaściwie przejęte; chodzi o 80 postępowań - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że w tych sprawach mogły działać zorganizowane grupy przestępcze.

Autor: PAP 04 października 2017 14:41

Ziobro poinformował wcześniej, że zdecydował o powołaniu zespołu w skład którego wejdą prokuratorzy i policjanci, który będzie m.in. analizował postępowania dot. przejmowania nieruchomości w Krakowie.

Pytany, czy jest już wstępna lista kamienic, które mogły zostać przejęte w niewłaściwy sposób i, czy znane są ich adresy, odpowiedział, że jest na to za wcześnie.

"Tych kamienic jest bardzo wiele. Ja oczywiście jestem z Krakowa, urodziłem się nawet w Krakowie i przeglądałem niektóre z tych adresów, niektóre z tych kamienic jestem w stanie zlokalizować. Za wcześnie, aby mówić o całości spraw, które zostaną objęte tym postępowaniem. Mogę tylko powiedzieć, że rzecz dotyczy 80 postępowań, w tym 68 postępowań związanych z kontrolą dochodzeń i śledztw" - powiedział.

Dodał, że "12 postępowań, to są postępowania o charakterze cywilnym i administracyjnym" i "w ramach tych postępowań nie pojawia się jedna, ale wiele kamienic".

"W związku z tym mamy do czynienia z dziesiątkami kamienic, które są w sferze podejrzeń jeżeli chodzi o proceder przestępczy, który mógł doprowadzić do ich przejęcia przez przestępców, w domyśle ludzi dość sprawnie poruszających się w obszarze Krakowa, którzy mogli liczyć też - być może - na wsparcie wpływowych osób" - mówił.

Ziobro przyznał, że "mogły to być działania zorganizowane". "Chcemy też kwalifikować, wszystko na to wskazuje, te czyny w perspektywie działań zorganizowanych grup przestępczych" - powiedział.

Według niego niewykluczone jest też to, "że mogli w tym uczestniczyć prawnicy". "Ludzie mający taką inżynierie prawną na wysokim poziomie, którzy potrafili tę wiedzę wykorzystać w złej sprawie, która jest przedmiotem śledztwa" - powiedział minister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych