PARTNER PORTALU

ZL kusi wyborców nowym programem budowy mieszkań na wynajem

Budowę mieszkań na wynajem przy pomocy tanich kredytów udzielanych ze środków z dodatkowej emisji pieniędzy proponują politycy Zjednoczonej Lewicy. Program ma być szansą na mieszkanie dla ludzi, którzy nie mogą dostać kredytu na jego zakup.

Autor: PAP 12 października 2015 15:01

Program, który ma poprawić dostępność mieszkań na wynajem, prezentowali w poniedziałek w Lublinie kandydaci Zjednoczonej Lewicy.

Lider listy do Sejmu Janusz Palikot podkreślił, że dotychczasowe programy rządowe dla młodych kupujących mieszkania w istocie "wspierały istniejący system dewelopersko-bankowy", dodając "trochę pieniędzy ludziom, którzy wzięli kredyty, bo mieli zdolność kredytową".

"Główną wadą obecnego systemu jest to, że nie ma alternatywy. Ludzie, którzy są w zasadzie na granicy zdolności kredytowej, są wpychani w kredyty wieloletnie, które ledwie są w stanie obsługiwać i jeśli np. stracą pracę, czy spadną ich zarobki, ryzykują całym swoim majątkiem" - powiedział Palikot.

"Chodzi o to, żeby była alternatywa, która spowoduje, że ci, którzy mają minimalną zdolność kredytową, ale przede wszystkim ci, którzy jej nie mają, także mogli liczyć na mieszkania, przynajmniej na wynajem" - dodał.

Palikot powiedział, że w programie proponowanym przez ZL budowane byłyby mieszkania "o skromnym standardzie", o powierzchni 50-60 m.kw., które można byłoby wynająć albo kupić w bardzo długoterminowym kredycie, nawet 50-letnim.

Program ZL zakłada, że budowa takich mieszkań mogłaby być realizowana w oparciu o tanie kredyty (dysponowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego), na które środki pochodziłyby z dodatkowej emisji pieniędzy dokonywanej przez Narodowy Bank Polski w kwocie 16 mld zł rocznie.

Kredyty na budowę mieszkań pod wynajem byłyby tańsze niż te komercyjne udzielne w bankach. Palikot przypomniał, że bank, aby udzielić kredytu musi mieć zdeponowaną odpowiednią sumę (nieraz wyższą niż wartość udzielonego kredytu) jako rodzaj zabezpieczenia, dlatego koszty kredytu są wysokie.

Dla kredytów w programie budowy mieszkań na wynajem, nie byłoby potrzeby robienia takiej rezerwy. "Tutaj dostarczamy pieniędzy z NBP, które są poza tą regułą i w związku z tym banki nie będą musiały stosować tych normalnych standardowych systemów zabezpieczeń na wypadek utraty tych środków" - powiedział Palikot.

Zdaniem Palikota, jeśli przez cztery lata NBP emitowałby na te cele 16 mld zł rocznie, to można byłoby w tym czasie zbudować ok. 600 tys. mieszkań. "To radykalnie zmieni sytuację na rynku mieszkań pod wynajem i wynajmu w Polsce. Te 600 tys. mieszkań dałoby też 3-procentowy wzrost PKB" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych