PARTNER PORTALU

Żory zbierają informacje o wysokości czynszów

Urząd miasta przypomina wszystkim wynajmującym lokale mieszkalne oraz najemcom lokali nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego o obowiązku przekazywania gminie informacji dotyczących stawek czynszów najmu.

Autor: HouseMarket.pl 26 stycznia 2016 11:41

Obowiązek ten wynika z przepisu art. 186a ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. W związku z tymi regulacjami organy gminy, na której obszarze znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne mają obowiązek zebrania danych na ten temat. Gmina, sporządzając takie zestawienia, zobowiązana jest korzystać z danych przekazywanych przez zarządców nieruchomości, właścicieli mieszkań i lokatorów, organizacje ich zrzeszające oraz najemców.

Jak informuje urząd miasta, dane określane są za okresy półroczne danego roku kalendarzowego i powinny być przekazywane do urzędu w terminach: za pierwsze półrocze – do końca lipca danego roku, za drugie półrocze – do końca stycznia roku następnego.

Następnie gmina zobowiązana jest do ich ogłoszenia, w terminie do końca pierwszego kwartału roku następnego w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Zestawienie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, położonych na obszarze gminy lub jej części, powinno uwzględniać wysokość czynszu za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu w powiązaniu z lokalizacją, wiekiem budynku i jego stanem technicznym oraz powierzchnią użytkową lokalu i jego standardem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych