PARTNER PORTALU

"Zwarte" miasta celem Krajowej Polityki Miejskiej

Krajowa Polityka Miejska ma przeciwdziałać "rozlewaniu się miast", w tym m.in. powstawaniu osiedli oddalonych od centrum - to jeden z celów, jakie stawia przed miastami projekt dokumentu przybliżonego przez wiceszefową MIR Iwonę Wendel podczas panelu "Wyzwania miast przyszłości".

Autor: PAP 11 maja 2015 14:59

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel, która uczestniczyła w poniedziałek w resorcie gospodarki w panelu "Wyzwania miast przyszłości" podkreślała, że w starej perspektywie UE bardzo duża pula pieniędzy trafiła na poprawę infrastruktury w miastach. Patrząc na nową perspektywę finansową, na wielkie potrzeby związane z rozwojem miast, środki unijne nie są wystarczające. Nawet te, w wysokości około 20 mld euro - mówiła.

"Trzeba zastanowić się, w jaki sposób połączyć te pieniądze z tymi środkami, które mają samorządy w swoim zarządzaniu oraz z instrumentami finansowymi dostępnymi na rynku, a także z bardzo dobrą współpracą ze środowiskiem gospodarczym" - dodała.

Wiceszefowa MIR mówiła też o Krajowej Polityce Miejskiej. Celem dokumentu jest poprawa jakości życia mieszkańców miast. "Mam nadzieję, że do końca kadencji zostaną przyjęte rozwiązania w tej sprawie".

Projekt dokumentu Krajowa Polityka Miejska ma stawiać miastom pięć celów. Mają być one konkurencyjne, silne lokalnymi zasobami ludzkimi i gospodarczymi, spójne poprzez m.in. włączenie do życia obszarów zdegradowanych), zrównoważone. Powinny być też zwarte, czyli nierozlewające się na przedmieścia. "Rozlewanie się miast", w tym m.in. powstawanie osiedli oddalonych od centrum, powoduje, że zwiększają się koszty transportu miejskiego.

Cele te rozbito na dziesięć głównych wątków tematycznych. Chodzi w nich m.in. o kształtowanie przestrzeni miejskiej, partycypację społeczną, transport i mobilność, niskoemisyjność i efektywność energetyczną, rewitalizację, rozwój gospodarczy, demografię oraz zarządzanie obszarami miejskimi, wysokiej jakości dostępność do usług i dóbr publicznych.

Wendel poinformowała, że w Unii Europejskiej 70 proc. populacji mieszka w miastach. "Najprawdopodobniej tak samo stanie się w Polsce" - oceniła. Jak mówiła, duże miasta są przede wszystkim rynkami pracy. "Praca w miastach powinna przynosić dochód zarówno przedsiębiorcom, jak i samorządom" - zaznaczyła. Zwracała też uwagę na niskoemisyjną strategię miast.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych