PARTNER PORTALU

Elewacja domu. Prezentujemy modne rozwiązania

Fachowo ułożona i starannie zabezpieczona elewacja to wizytówką domu. Nieograniczona wręcz kolorystyka tynków, farb elewacyjnych i materiałów pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane projekty.

Autor: housemarket.pl 07 grudnia 2017 09:21

Budownictwo stale się rozwija. W rezultacie ostatnie lata przyniosły nam nie tylko wiele innowacyjnych metod budowlanych, ale również ogromny wybór materiałów, które można zastosować na elewacje. Czasem, aż trudno zdecydować, który materiał będzie najbardziej odpowiedni.

Dobór wykończenia domu od zewnątrz nie powinien być przypadkowy. By osiągnąć dobry efekt, który nas w pełni zadowoli warto dokładnie rozważyć wszystkie dostępne opcje. W tym kontekście szczególnie ważny jest styl i charakter budynku. Na innych zasadach powinniśmy dobierać elewację klasycznego dworku, a inaczej budynku o wskroś nowoczesnej bryle. Jeśli architektura domu jest bogata w detale, takie jak wykusze czy lukarny kolorystyka elewacji powinna być spokojniejsza i bardziej stonowana.

Dom o prostej bryle, pozbawiony detalu, można urozmaicić bardziej odważnym wykończeniem. Kolejną rzeczą, którą warto przemyśleć na etapie wykańczania zewnętrznej części domu, jest jest jego otoczenie. Barwna ściana domu stojącego wśród stonowanych kolorystycznie budynków, może zaprezentować się bowiem wręcz groteskowo. W tym przypadku lepiej jest postawić na elewację, która kolorystycznie będzie im odpowiadała. Również siedziba zlokalizowana w sąsiedztwie lasów czy pól powinna z nią wizualnie współgrać. Jeśli nasz budynek stoi w otwartej przestrzeni, dobór kolorystyki może być mniej rygorystyczny.

Farby elewacyjne

Dostępnych opcji wykończeń elewacyjnych jest aktualnie bardzo dużo. Możemy stosować naprawdę różnorodne rozwiązania, a nawet je ze sobą łączyć. Popularną opcją jest wykończenie budynku farbą elewacyjną. Wyobraźnię pobudzają przede wszystkim oferowane przez producentów kolory farb. Przy ich wyborze należy jednak pamiętać, że nie tylko kolor jest ważny, ale także funkcjonalności które oferują. Nie ma uniwersalnej, idealnej farby do każdego budynku, dlatego wielu producentów wskazuje konkretne zastosowanie dla swoich wyrobów. W sprzedaży są m.in. farby akrylowe, silikonowe, winylowe, wapienne, cementowe, akrylowo-silikonowe czy też farby do zadań specjalnych biochronne, strukturalne lub z nanocząsteczkami. Farby elewacyjne mogą zawierać bowiem dodatki poprawiające ich właściwości, wpływające np. na ich elastyczność, czy też chroniące przed grzybami, a nawet maskujące drobne spękania budynku.

Dla przykładu, dla domów stojących w miejscach, gdzie panuje wyższa wilgoć, jest dużo cienia i mało przewiewu, najlepszą opcją będą farby biochronne, które zmniejszają ryzyko zabrudzenia fasad przez kolonie pleśni. Z kolei farby o zwiększonej odporności chemicznej doskonale zabezpieczają budynki zlokalizowane w pobliżu ośrodków przemysłowych, ale również tych stojących nad morzem. Na spękane podłoża nadają się farby silikonowe z nanocząsteczkami srebra. Po pomalowaniu nimi powierzchni, mikrocząsteczki osadzają się w szczelinach budynku i tworzą skuteczną barierę ochronną. Są odporne na zniszczenia, działanie deszczu czy słońca

Jeśli chodzi o wybór modnej kolorystyki farby najbezpieczniej jest skorzystać ze wskazówek zasugerowanych przez projektanta domu, jednak najbardziej sprawdzone na elewacji są kolory jasne, charakteryzujące się ciepłą tonacją. Możemy skorzystać z delikatnych odcieni koloru żółtego (piaskowy, kremowy) czy bieli. Są to barwy neutralne i mało nasycone, pasują więc do większości kolorów pokryć dachowych. Można je także swobodnie zestawiać z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, kamień czy cegła. Na elewacjach spotyka się także bardziej zdecydowane barwy, np. czerwienie czy zielenie. Mocne, kolory stosowane na fragmencie elewacji to sposób na podkreślenie bryły budynku, wyróżnienie detali czy elementów funkcjonalnych domu, takich jak wiatrołap, komin czy garaż. Mocna barwa powoduje, że prosty kształt wyraźnie odcina się na tle otoczenia, a zbyt duży budynek często wydaje się mniejszy.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych