PARTNER PORTALU

Gdy zimą zawiedzie ogrzewanie

Co rozegra się w domu pozbawionym ogrzewania przez 48 godzin? Na co dzień mało kto rozważa taki scenariusz. Jednak eksperci z parku badawczego Baumit Viva przeprowadzili symulację, która dostarcza wielu ciekawych spostrzeżeń.

Autor: HouseMarket.pl 20 marca 2017 15:06

Na dwie doby w budynkach poddanych badaniu wyłączono ogrzewanie. – To, co się wówczas wydarzyło, zaskoczyło w swojej wyrazistości samych ekspertów, bo różnice w pojemności cieplnej poszczególnych konstrukcji ścian były znaczące – stwierdza Jürgen Lorenz, kierownik działu badań i rozwoju w firmie Baumit w Wopfinger.

W całkowicie pozbawionym izolacji domu ceglanym po upływie dwóch dni temperatura we wnętrzach drastycznie spadła do zaledwie +4°C, a temperatura ścian – do +1°C. Natomiast dom murowany z izolacją (z cegły 25 P+W lub betonu) po upływie 48 godzin bez ogrzewania zachował zarówno stałą temperaturę wnętrz, jak i ścian, mieszczącą się w granicach +15°C do +17°C.

Masa akumulacyjna, tego potrzebujemy

Obok profesjonalnie zainstalowanej izolacji cieplnej masa akumulacyjna konstrukcji ścian ma decydujący wpływ na temperaturę we wnętrzu i na dobre samopoczucie ich użytkowników. Dokonane pomiary dowodzą, że ciężkie, masywne ściany zatrzymują ciepło grzewcze i dopiero na skutek awarii ogrzewania powoli oddają je atmosferze.

– Ów efekt buforowy zapewnia stałą temperaturę w pomieszczenia, a w zimie także komfort przebywania w nich – dodaje Jürgen Lorenz. Im lżejsza była struktura konstrukcji ścian, tym niższe okazały się odmierzone temperatury, pomimo że wszystkie z nich wykazywały dokładnie ten sam współczynnik przenikania ciepła oraz ten sam efekt izolacji.

Viva – park badawczy firmy Baumit

Viva, park badawczy firmy Baumit z dziesięcioma domami doświadczalnymi w dolnoaustriackim Wopfing, jest największym projektem badań nad porównywaniem właściwości materiałów budowlanych w Europie. Tu poddaje się obszernym badaniom naukowym wprowadzone po raz pierwszy do praktycznego zastosowania kombinacje materiałów budowlanych, uwzględniając zachowania użytkownika budynku. Pomiary, analizy i ewaluacje przeprowadzane są przez zewnętrzne, niezależne jednostki badawcze, pozostające w ścisłej współpracy z firmą Baumit.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych