PARTNER PORTALU

Jak skutecznie uszczelnić balkon i taras?

W projektach nowoczesnych domów i mieszkań architekci coraz częściej uwzględniają balkony i tarasy. Dobrze przemyślane nadają fasadzie charakteru, pozwalają cieszyć się bliskością natury, a ich fachowe wykonanie zapewnia spokój i bezpieczeństwo na lata.

Autor: housemarket.pl 17 kwietnia 2018 10:53

Izolacja balkonów i tarasów jest szczególnie ważna w polskim klimacie, gdzie działanie zmiennych warunków atmosferycznych ma znaczący wpływ na trwałość całej konstrukcji. Pomijana przez inwestorów lub wykonana w niewłaściwy sposób hydroizolacja, prowadzi do powstawania pęknięć, ubytków i ogólnych problemów z estetyką (np. zacieki) i funkcjonalnością balkonów. Zastosowanie materiałów od jednego producenta pomoże nam wybrać produkty, które będą doskonale ze sobą współgrać. Botament oferuje proste rozwiązania nawet przy najbardziej wymagających konstrukcjach balkonowych lub tarasowych.

Jak dobrać odpowiednią hydroizolację tarasu lub balkonu?

Balkony i tarasy wystawione na działanie czynników zewnętrznych wymagają okładzin, które nie tylko zabezpieczą powierzchnię, ale i będą łatwe w utrzymaniu czystości. Od lat takie właściwości spełniają płytki ceramiczne, jednak zmieniające się trendy sprawiły, że inwestorzy zainteresowali się ich wielkoformatową odmianą. Nowe systemy wymagają innowacyjnych rozwiązań. Okładziny oraz chemia budowlana do jej układania są eksploatowane w skrajnych warunkach, dlatego tak ważne jest stosowanie materiałów do izolacji od producenta, który zna wymagania współczesnego budownictwa i oferuje produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego obszaru.

- Planując hydroizolację balkonu czy tarasu w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę jego usytuowanie. „Jeśli konstrukcja znajduje się nad ogrzewanymi pomieszczeniami mieszkalnymi, istotna jest nie tylko ochrona konstrukcji nośnej, ale również znajdującego się pod nią wnętrza, w którym mieszkamy my lub sąsiad - mówi Roman Frąckowiak, ekspert firmy Botament.

Poza umiejscowieniem balkonu lub tarasu, kolejną ważną kwestią jest rodzaj wybranej okładziny. Przykładowo dla wielkoformatowych płyt ceramicznych i kamienia naturalnego specjaliści polecają produkty niezawierające wapna ani cementu, które mogą być stosowane z dostępnymi na rynku cienkowarstwowymi matami lub jastrychami drenażowymi.

Konstrukcje nośne narażone są na wiele szkodliwych, niepożądanych działań. Obok warunków atmosferycznych, opadów i zmian temperatur do powstawania ubytków w przyszłości i problemów związanych z właściwym utrzymaniem konstrukcji przyczynia się źle wykonana izolacja (przeciwwodna lub termiczna) newralgicznych punktów. Połączenia balkonu z drzwiami czy nisko osadzonymi oknami wymagają sprawdzonych i szczelnych rozwiązań, które zapobiegną powstawaniu grzybów, pleśni oraz mostków termicznych.

- Aby zabezpieczyć konstrukcje przed wnikającą wilgocią, a tym samym uchronić ją przed uszkodzeniem, obecnie stosuje się tradycyjne hydroizolacje mineralno-polimerowe lub nowoczesne w postaci mat uszczelniająco-kompensujących, które znajdują się bezpośrednio pod okładziną z płyt ceramicznych - mówi Roman Frąckowiak. - Najlepsze produkty mogą być stosowane nie tylko w silnie obciążonym obszarze zewnętrznym, ale również w basenach. Świadczy to o wysokiej wodoodporności i wodoszczelności materiału oraz daje inwestorom i wykonawcom największe możliwe bezpieczeństwo - dodaje. 

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych