PARTNER PORTALU

Pierwsze mieszkanie dla pary bez dzieci

Pierwsze mieszkanie nie musi być ostatnim, coraz więcej osób zakłada, że ich miejsce zamieszkania będzie się zmieniało i rozwijało wraz z nimi. Home Broker radzi jak wybrać pierwsze mieszkanie w życiu, tym razem poradnik dla par nie planujących na razie dzieci.

Autor: housemarket.pl 13 lutego 2018 16:00

Idealne miejsce zamieszkania dla pary młodych ludzi to w większości przypadków zaciszne osiedle w pobliżu centrum miasta lub z doskonałą komunikacją z nim. To jednak dla wielu mrzonka, bo ta charakterystyka nieruchomości zwykle łączy się z wysoką ceną, co w przypadku młodych ludzi jest często przeszkodą nie do pokonania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości, by jak najlepiej spełniała ona swoje funkcje.

Jak duże mieszkanie dla pary?

Nie ma potrzeby (acz byłoby to bez wątpienia dla nich miłe i komfortowe) kupowania dla dwojga młodych ludzi zbyt dużego mieszkania. Nie warto też jednak przesadzać w drugą stronę – kawalerka może okazać się zbyt małym lokum. Rozsądnym kompromisem biorącym pod uwagę komfort życia jest zakup dwupokojowej nieruchomości składającej się z w miarę przestrzennego salonu z aneksem kuchennym i małej sypialni.

Oddzielenie części dziennej od nocnej daje dużo więcej swobody w życiu codziennym, jedna osoba może np. pójść spać gdy druga ma jeszcze coś do zrobienia. Dodatkowo, łatwiej jest kogoś przenocować w razie potrzeby (kanapa lub sofa w salonie). W ofercie deweloperów nie brakuje mieszkań o powierzchni 35-40 mkw. z wydzieloną małą sypialnią, na rynku wtórnym takie lokale też są możliwe do znalezienia.

W przypadku możliwości finansowych można pomyśleć o mieszkaniu większym, na przykład trzypokojowym. Dzięki temu otrzymamy możliwość urządzenia np. gabinetu bądź pokoju gościnnego. Na rynku można kupić mieszkania trzypokojowe o powierzchni 50-55 mkw., taki lokal powinien parze wystarczyć nawet gdy niespodziewanie pojawi się dziecko.

Lokalizacja mieszkania dla pary

Młodzi ludzie często lubią korzystać z uroków życia w dużym mieście, warto na to zwrócić uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania. Nic tak nie zabija życia towarzyskiego jak dwie przesiadki i godzina drogi do centrum miasta, w którym mieszkają znajomi. Mało kogo stać na zakup lokalu na Śródmieściu, trzeba więc szukać kompromisu, a tym będzie rozsądny dojazd do centrum komunikacją miejską, najlepiej bez przesiadki. Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na dojazd do centrum, ale i tryb życia. Jeden często chodzi do kina, drugi jeździ rowerem górskim, a trzeci pływa kilka razy w tygodniu – warto pamiętać o zainteresowaniach przy podejmowaniu tej decyzji, nie bez znaczenia będzie też posiadanie czworonoga.

Umiejscowienie w relacji do miejsc rekreacyjnych czy rozrywkowych to jedno, ale pamiętajmy, że najwięcej czasu przeciętny Polak poświęca na dotarcie do pracy. Dwa razy dziennie, pięć razy w tygodniu, dwadzieścia razy w miesiącu – to, czy dojazd do miejsca pracy zajmie nam 15 czy 45 minut znacząco zmienia komfort życia. Warto o tym pamiętać, biorąc też pod uwagę potencjalną zmianę pracy oraz rozwój miasta i okolicy. Jeśli w pobliżu nieruchomości planowane są nowe środki komunikacji (np. metro czy tramwaj), to na pewno można sprawdzić kiedy zostaną oddane do użytku. Być może warto pomęczyć się pół roku i zaczekać na zakończenie prac.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych