PARTNER PORTALU

Prezydencki projekt ustawy ws. frankowiczów. Jakie zmiany dla kredytobiorców?

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie prezydenckiej ustawy o wsparciu dla kredytobiorców. Ustawa ma na celu ułatwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej spłaty rat kredytu.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 13 października 2017 10:54

Projekt dotyczy zmiany regulacji, które obowiązują w Polsce od lutego 2016 r., ale których funkcjonowanie budzi duże zastrzeżenia kredytobiorców.

Dotyczy zmiany mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek różnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie dla ich budżetów domowych. Projekt ma na celu również wprowadzenie nowych instrumentów, które wesprą restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut innych niż te, w których kredytobiorca uzyskuje przychody. 

Jak podaje portal wnp.pl prezydent w projekcie ustawy o wsparciu kredytobiorców zaproponował również "dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają o 50 proc. dochody (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie".

Zwiększona zostanie również wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł oraz wydłużono okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy, a okres bezprocentowej spłaty otrzymanej z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. 

Portal cytuje wypowiedz Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który uważa, że "walorem ustawy jest to, że można ją parametryzować". Prezes dodał, że zawarty w projekcie fundusz "może elastycznie regulować" różne parametry, związane z kredytami frankowymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych