PARTNER PORTALU

Rynek luksusowych nieruchomości będzie rósł przez pięć lat

Niemal 2 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych na minimum 1 mln zł trafiło w 2016 r. do nowych nabywców. Łączna kwota transakcji kupna-sprzedaży w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł.

Autor: HouseMarket.pl 11 kwietnia 2017 15:02

Był to, jak wskazują analizy rynkowe, kolejny bardzo dobry rok dla tego segmentu rynku, którego wartość wzrosła – względem 2012 roku – aż o 40 proc. – wynika z raportu „Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty.

Z raportu, opracowanego m.in. na bazie cen transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium wynika, że w 2012 r. na krajowym rynku doszło do sprzedaży 1,4 tys. nieruchomości premium i luksusowych, za które zapłacono 2,5 mld zł. Kolejne lata były znacząco lepsze względem wyniku sprzed pięciu lat – począwszy od 3,1 mld zł w 2013 r., niemal 3,3 mld zł w 2014 r., przez 4,2 mld zł w 2015 r., po 3,6 mld zł w 2016 r.

Branża pozostawać będzie w rosnącym trendzie

Według analiz Poland Sotheby’s International Realty, opracowanych na bazie danych od Cenatorium, równoległy skok dotyczy liczby transakcji realizowanych w ostatnich pięciu latach. Od 2012 r. do 2016 r. średnio rocznie aż 1815 obiektów, klasyfikowanych jako luksusowe i premium, znajdowało nabywców, a od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od średniej i stale rośnie.

– W okresie najbliższych pięciu lat, a zwłaszcza między 2017 r., a 2020 r. liczba nowych nieruchomości, które zostaną oddane do sprzedaży, jak też coraz większa skłonność Polaków do inwestycji na tym rynku sprawią, że branża pozostawać będzie w rosnącym trendzie. Trzeba jednak podkreślić, że polski rynek nieruchomości luksusowych i premium nadal jest rynkiem wschodzącym, zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji. Swoją dojrzałość osiągnie najwcześniej w ciągu kolejnych 10 lat, dając nam w tym czasie doskonałą przestrzeń do dalszego rozwoju – zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Luksus lubi duże miasta

Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii czy USA, rodzimy rynek nieruchomości premium i luksusowych skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, choć koniunkturę zdecydowanie nakręca Warszawa. Dane Poland Sotheby’s International Realty, opublikowane w raporcie „Luxury Realty Map”, wskazują bowiem, że połowa transakcji domami i mieszkaniami z wyższej półki przypada właśnie na stolicę. W wielkiej piątce znalazły się ponadto: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań, które – łącznie z Warszawą – generują 75 proc. sprzedaży nieruchomości o wartości powyżej 1 mln zł.

Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty wskazuje, że dynamika regionalnych rynków nieruchomości premium i luksusowych jest różna, a jego analiza zależy przede wszystkim od – ekspercko wytypowanego przez Poland Sotheby’s International Realty we współpracy z Cenatorium – progu ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o nieruchomościach definiowanych jako premium i luksusowe w danym mieście.

– Kluczowe jest jednak to, że potencjał systematycznie rosnącego rynku, bez względu na uwarunkowania lokalne, to dla nas doskonały prognostyk na kolejne lata. Już teraz notujemy stale rosnącą liczbę, jak i wartość realizowanych transakcji, a dobre przewidywania na przyszłość otwierają nam drzwi do kolejnych rynkowych sukcesów – dodaje Piotr Śliwka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych