PARTNER PORTALU

Smartdomy to nie luksus, lecz przyszłość

Czym tak naprawdę jest dom inteligentny? Jak obalić mity funkcjonujące na jego temat i odróżnić funkcjonalność od gadżeciarstwa – o tym dyskutowali w czasie 4 Design Days uczestnicy debaty „Smart-living – luksus, który się opłaca”.

Autor: Publikator 17 lutego 2017 16:08

Do niedawna innowacje pod znakiem smartdomu były raczej innowacją niż trendem. Obecnie, za sprawą lawinowo rosnącej popularności urządzeń mobilnych w coraz większym stopniu wkraczają do naszych domów. Coraz częściej chcemy, aby urządzenia upraszczały nam codzienne prace, chcemy sterować całym domem za pomocą smartfonu, a producenci w coraz większym stopniu nam to umożliwiają. Ale idea domu inteligentnego to o wiele więcej niż myślące gadżety.

- Dom inteligentny powstał po to, aby upraszczać nam codzienne funkcjonowanie – mówił Maciej Turski, założyciel Futunext, popularyzator technologii spod znaku smarthome. – To o wiele więcej niż myślące gadżety. To prawdziwa rewolucja w zakresie automatyzacji zarządzania domem, biurem, sklepem, nawet przestrzenią miejską.

Uczestnicy debaty omówili rozwiązania spod znaku smart dostępne na polskim rynku oraz najnowsze rynkowe trendy w tym zakresie. Dotyczą one personalizacji – dostosowywania domu do własnych indywidualnych potrzeb, komfortu – upraszczania codziennych czynności, oszczędności energii i obniżenia kosztów utrzymania domu, a także kontroli i bezpieczeństwa.

Inteligentne domy mogą budzić obawy związane z ochroną prywatności czy bezpieczeństwem danych i możliwościami przejęcia kontroli nad urządzeniami sterowanym zdalnie. Także i tego wątku nie mogło zabraknąć w dyskusji, której uczestnicy zastanawiali się, czy niepokój ten jest uzasadniony, jak zadbać o bezpieczeństwo danych i jakie rozwiązania oferują producenci na wypadek awarii lub świadomej działalności człowieka. Omówiono również możliwości wprowadzania technologii spod znaku domu inteligentnego do gotowych już domów oraz możliwość rozbudowy inteligentnych systemów w miarę rozwoju potrzeb czy możliwości finansowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych