PARTNER PORTALU

Budowa domu. Drewniana elewacja w cenie

Drewno, które wybierzemy na elewację naszego domu, w dużym stopniu wpłynie na jego wygląd i charakter. To poważna decyzja, której efekty będziemy widzieli przez wiele lat. Duże znaczenie odgrywa nie tylko kolor i rodzaj desek. Na co zatem należy zwrócić uwagę i jak wybrać tę najbardziej odpowiednią elewację drewnianą?

Autor: housemarket.pl 25 października 2017 14:25

Drewniane deski elewacyjne od lat cieszą się popularnością, ale w ostatnim czasie stały się prawdziwym hitem. Mimo to wybór drewna, z którego zostanie zamontowana elewacja nie jest prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie desek.

Żywotność materiału

Poszczególne rodzaje drewna różnią się od siebie żywotnością, czyli naturalną trwałością materiału bez zabezpieczania.

– Deski elewacyjne z sosny i świerku to popularne rozwiązania w przystępnych cenach, które charakteryzuje żywotność 10-15 lat. Nieco dłuższą żywotnością charakteryzują się deski wykonane z modrzewia syberyjskiego, które mogą zdobić fasadę przez 15-20 lat. Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale z pewnością bardziej wytrzymałe od popularnego modrzewia europejskiego. Najdłuższą żywotnością odznaczają się deski modyfikowane termicznie Thermory, które charakteryzuje ponad 25-letnia żywotność – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Pochodzenie desek
Warto zwrócić również uwagę skąd importowane są materiały.

– To ważne, aby deski pochodziły z dużych europejskich fabryk, ponieważ wtedy mamy gwarancję zakupu materiału certyfikowanego i dobrej jakości, a także zgodnego z normami Unii Europejskiej. Ponadto deski elewacyjne pochodzące z renomowanych fabryk nie tylko będą trzymały wymiar, ale również będą suszone do odpowiedniej wilgotności. To zagwarantuje optymalną żywotność materiału, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o jego stan w przyszłości – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Impregnacja

Decydując się na zakup i montaż desek elewacyjnych, powinniśmy rozważyć czy będziemy w stanie regularnie je impregnować, czy raczej wolelibyśmy tego nie robić wcale.

– Popularne deski sosnowe oraz świerkowe, aby zachowały swój wygląd i trwałość, należy regularnie impregnować w celu zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami. Dla tych, którzy chcieliby zamontować elewację raz i cieszyć się nią przez wiele lat, nie podejmując żadnych dodatkowych działań, polecamy deski Thermory. Drewno to, pozostawione bez impregnacji, wraz z upływem czasu zmienia kolor na szary, co w żaden sposób nie wpływa na jego trwałość. Oczywiście, jeżeli komuś zależy na zachowaniu oryginalnego koloru, może pokryć je lazurą jak każde inne drewno elewacyjne – dodaje Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Co ważne, nie warto kupować również drewna impregnowanego fabrycznie, ponieważ takie działanie często ma na celu ukrycie jego wad. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest zakup surowego, suchego i heblowanego materiału, dzięki czemu będziemy w stanie sprawdzić rzeczywistą jakość otrzymanego surowca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych