PARTNER PORTALU

Cisza w domu. Jak uniknąć niechcianych dźwięków?

Eksperci alarmują, że żyjemy w nieustannym hałasie. W pracy, w szkole, nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Okazuje się, że nie mały.

Autor: housemarket.pl 27 lipca 2017 14:48

Wracając do domu po dniu spędzonym w szkole lub w pracy, powinniśmy mieć możliwość odpoczynku w komfortowych warunkach. Często jednak jest on utrudniony z uwagi na hałas, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jesteśmy przyzwyczajeni do odgłosów z ulicy i sąsiednich mieszkań, dźwięków domowych urządzeń czy instalacji. Nawet nie zauważamy, że na co dzień stale towarzyszy nam włączony telewizor, szumiący komputer, zmywarka, nie wspominając o głośno grających zabawkach dzieci. Odczuwa to nasz organizm, dla którego nieustanne przebywanie w pomieszczeniach, w których hałas przekracza 60 dB, staje się bardzo uciążliwe. Skutkiem jest gorsze samopoczucie, utrzymujące się napięcie, problemy ze snem, a nawet choroby układu nerwowego.

O ciszę trzeba zadbać

– Warto eliminować niepożądane źródła hałasu, ale wielu z nich, jak np. dźwięków z ulicy, nie sposób uniknąć. Możemy jednak skutecznie się przed nimi chronić. Znane są przykłady szkół czy biur typu „open space”, w których problem hałasu został ograniczony. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom akustycznym, jak np. dźwiękochłonnym sufitom, panelom i ekranom ściennym, możemy w znacznym stopniu zredukować poziom hałasu w pomieszczeniach. Właściwa akustyka budynku wynika także z odpowiedniej izolacji czy doboru materiałów – np. szyb o wysokiej izolacyjności akustycznej. Pamiętajmy zatem, że budując dom czy projektując biuro, możemy zapewnić sobie ciszę, a tym samym lepszą jakość użytkowania – mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach Komfort Ciszy.

Chociaż hałas jest obecny w życiu każdego z nas, świadomość, jak się przed nim chronić wciąż jest niewielka. Dlatego Stowarzyszenie Komfort Ciszy pomaga instytucjom, firmom i osobom prywatnym w rozwiązywaniu zagadnień związanych z akustyką budynków i promuje dobre praktyki w tym zakresie. Organizacja udziela także porad eksperckich z zakresu prawa czy rozwiązań budowlanych i ułatwia kontakt z odpowiednimi specjalistami – prawnikiem lub akustykiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych