PARTNER PORTALU

Glazura wielkoformatowa w modnym wydaniu

W minimalistycznych projektach obowiązkowo musi się znaleźć miejsce na gres i kamienne płyty wielkoformatowe, które systematycznie wypierają te o standardowych wymiarach. Na co zwrócić uwagę, wybierając minimalistyczną aranżację wnętrza z okładzinami w rozmiarze XXL?

Autor: housemarket.pl 17 marca 2015 11:37

Płyty o dużych formatach od lat cieszą się sympatią architektów, a panująca moda na minimalizm i nietypowe formaty okładziny otwierają przed nimi coraz to większe możliwości aranżacyjne. Wielkoformatowe płyty kamienne i gresowe, zarówno w wersji polerowanej, jak i matowej mogą mierzyć nawet 100x300 cm, zachowując przy tym zaledwie 3,5 mm grubości. Projektanci wnętrz wykorzystują je już nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, takich jak przestronne hale, salony samochodowe czy nowoczesne centra handlowe, ale także w prywatnych wnętrzach mieszkalnych. Duże płyty szturmem wkraczają do łazienek, kuchni i salonów, nadając im nowy, wyjątkowy charakter.

W nowoczesnych aranżacjach, w których stawia się na prostotę kompozycji, architekci chętnie sięgają po duże, odbijające światło płyty z gresu, kamienia naturalnego czy szorstkiego, chropowatego betonu o rektyfikowanych krawędziach. Bardzo ciekawy rezultat daje skontrastowanie dużych powierzchni z wąskimi fugami o zbliżonej barwie. Nieduża liczba łączeń pozwala uzyskać efekt jednolitej tafli, na której wszystko pozornie stapia się w jedną całość i delikatnie mieni w precyzyjnie usytuowanym, punktowym świetle reflektorków.

– Nie można zapominać o detalach, które składają się na końcowy efekt. Do spoinowania płyt wielkoformatowych warto wybierać wysokoelastyczne zaprawy fugowe dekoracyjne, które nadają się do wypełniania szczelin o szerokości już od 1 mm, pomiędzy płytami o grubości nawet poniżej 4 mm – radzi Aneta Rostek, senior product manager z firmy Sopro.

W przypadku minimalistycznych aranżacji bardzo dużo zależy od przemyślanej gry świateł, która jest w stanie wydobyć i podkreślić takie niuanse z przestrzeni jak gra faktur, odcieni zastosowanego koloru lub delikatnie połyskujące spoiny. Wielkoformatowe gresy sprawdzają się jako eleganckie wykończenie ścian i podłóg w przestronnych pomieszczeniach, choć świetnie wypadają też we wnętrzach średnich i małych, gdzie są w stanie wysmuklić i powiększyć optycznie daną przestrzeń.

Płytki z gresu lub kamienia naturalnego są łatwe w pielęgnacji. Ich trwałość oraz nowoczesne produkty z zakresu chemii budowlanej ułatwiają stosowanie tych okładzin w pomieszczeniach, ale także w postaci zewnętrznych okładzin ściennych i podłogowych na tarasach, balkonach i loggiach. Warto stosować do nich dedykowane produkty.

– Aby zapewnić płytkom trwałe i stabilne połączenia z podłożem warto postawić na rozwiązania dedykowane, takie jak wysokoelastyczna, super lekka, wyjątkowo wydajna zaprawa klejowa. Dobierając do tego fugę z efektem perlenia zapewnimy spoinom zwiększoną odporność na przenikanie wody i zabrudzeń, a także ochronę przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów, przez co kamienne powierzchnie będą łatwe w czyszczeniu i zachowają trwały kolor i estetyczny wygląd przez wiele lat – dodaje Aneta Rostek.

Projekty nowoczesnych wnętrz z wykorzystaniem wielkoformatowych gresów na ścianach i podłogach to przebój ostatnich lat. Trend ten nie tylko utrzyma się w tym roku, ale rozwinie się dalej - okładziny wielkoformatowe o rozmiarach 60x60 cm czy 60x120 cm zostaną zastąpione przez okazałe tafle o wymiarach rzędu nawet 100x300 cm.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych