PARTNER PORTALU

Jajko może być wygodne

Jajko. Jego symboliką, doskonałą formą i właściwościami zachwycali się malarze, jubilerzy, projektanci i architekci. Na przykład Egg Chair nie powstałoby, gdyby Arne Jacobsen nie dostrzegł, że  może być wygodne.

Autor: HouseMarket.pl 11 kwietnia 2017 13:05

Znany niemal wszystkim obraz „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego nie przetrwałby do dziś, gdyby nie jajko. Dlaczego i jak to możliwe? Jajko stanowiło jeden z podstawowych i najważniejszych składników farby. Tempera to technika malarska stosowana do XVI wieku, w której wykorzystywano farbę emulsyjną tworzoną przez łączenie barwników za pomocą oleju, żywicy i żółtka jaj. Największą wadą farb wykonywanych z użyciem jaj było ich szybkie wysychanie.

Jajka Fabergé – jubilerskie mistrzostwo

Drogie, piękne, wykonane ze złota, srebra, masy perłowej, zdobione kamieniami szlachetnymi i kryjące we wnętrzu niespodziankę. Carskie jajka Fabergé to arcydzieła sztuki jubilerskiej, które budzą pożądanie kolekcjonerów z całego świata. Jajka, zamawiane raz w roku na Wielkanoc przez cesarza, wykonywano w pracowni jubilera Romanowów – Petera Carla Fabergé. Pierwsze kosztowne jajko powstało na zlecenie Aleksandra III, który chciał obdarować niezwykłym upominkiem swoją żonę. Jego syn, Mikołaj II, kontynuował rodzinną tradycję.

Chociaż już w XIX wieku jajka carskie były niezwykle drogie, aktualnie ich ceny sięgają kilkudziesięciu milionów dolarów. Stworzone w 1897 roku „Jajko koronacyjne” to najwspanialszy i najdroższy egzemplarz. Dekoracja jubilerskiego arcydzieła nawiązuje do cesarskiej koronacji Mikołaja II. W 2014 roku wyceniono je na około 24 miliony dolarów, zaś dziś warte jest – jak twierdzą eksperci – nawet dwa razy tyle. Do dziś zachowało się ponad 40 egzemplarzy jaj, a część zaginęła. Szczęśliwą posiadaczką aż trzech dzieł jubilerskiej sztuki jest brytyjska królowa Elżbieta II.

Dlaczego jajko może być wygodne?

Kształt jajka zainspirował jednego z duńskich architektów, który 60 lat temu zaprojektował Egg Chair. Designerski fotel, cieszący się niezmiennie olbrzymim powodzeniem, swoim kształtem przypomina skorupkę jaja. Jak się zatem okazuje, jajko może być wygodne. Arne Jacobsen projekt krzesła w kształcie jaja stworzył podczas projektowania lobby oraz recepcji hotelu w Kopenhadze, a oryginalny mebel stał się elementem wnętrza.

Zdobienie jaj to sztuka

Najstarsze pisanki na świecie mają ok. 5 tys. lat i pochodzą z Asyrii. W Polsce pojawiły się pod koniec X wieku. W zależności od technik zdobienia, świąteczne jaja mają różne nazwy: drapanki, kraszanki, oklejanki, pisanki, ażurki, nalepianki, skrobanki czy rysowanki. Dawniej zdobieniem wielkanocnych jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, zaś mężczyźni w tym czasie nie mogli przebywać w miejscu, gdzie wykonywano tę misterną pracę. Jednym ze znanych dzieł sztuki rosyjskiej są drewniane jajka pokryte czarną laką i ozdabiane malarstwem temperowym. W Kołomyi istnieje muzeum poświęcone wyłącznie pisankom, zaś w 2004 roku w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu otwarto ekspozycję składającą się z ponad 1 tys. pisanek.

Salvador Dali pokochał jajko

Salvador Dali pokochał jajko, które stało się ulubionym motywem jego prac. Ten sam motyw w swoich obrazach wykorzystywali również: Hieronim Bosch, Leonardo da Vinci, Henri-Horace czy Piero della Francesca. To jednak Dali twierdził, że „wykluł się z jajka”, a jajko i chleb uważał za początek życia. Na wieżach hiszpańskiego Muzeum Salvadora Dalego w Figueres również znajduje się kilka ogromnych jaj. Otwarte w 1974 roku muzeum projektu samego artysty wzniesiono na ruinach dawnego teatru.

Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/jajko-nie-tylko-na-wielkanocnym-stole.html

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych