PARTNER PORTALU

Jak połączyć w mieszkaniu styl retro ze współczesnością

Jak połączyć w mieszkaniu styl retro ze współczesnością pokazuje wystawa Retrospekcje w kieleckim Instytucie Dizajnu. Ekspozycja prezentuje elementy sztuki użytkowej nawiązujące do wzornictwa lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Autor: PAP 13 listopada 2017 13:27

Koncepcja "Retrospekcji" oparta jest na oryginalnym rozwiązaniu scenograficznym. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowano tak, aby imitowała prawdziwe wnętrze mieszkalne. Na wystawie zgromadzono elementy sztuki użytkowej stworzone przez polskich projektantów m.in. mebli, lamp, grafik, wyrobów szklanych i ceramicznych oraz tkanin.

Elementem wspólnym, który łączy wszystkie przedmioty prezentowane na wystawie, jest inspiracja do wzornictwa lat 50. i 60. ubiegłego wieku. "Polski dizajn, mimo ustroju jaki panował wtedy w kraju, był na światowym poziomie. Projekty, które wtedy powstawały np. mebli czy ceramiki, były bardzo pomysłowe i są godne naśladowania. Nie trzeba wzorować się na projektach zagranicznych, bo mamy własne, których nie musimy się wstydzić" - powiedziała PAP Magdalena Jasińska z firmy Wood&Paper, organizatora wystawy.

Projektantka dodała, że wzorowanie się na dizajnie sprzed pół wieku "nie powoduje wcale efektu tzw. babcinego salonu".

"Kompletne urządzenie mieszkania, salonu czy jadalni nadal ma bardzo współczesny wymiar, ponieważ każdy projektant na swój sposób inspiruje się sztuką tamtych lat. Przetwarza przedmioty tak, aby były dostosowane stylem także do lat współczesnych" - zapewniła Jasińska. Dodała, że nie całe mieszkanie musi być urządzone w stylu retro.

"Elementy wyposażenia, które pokazujemy można bez problemu połączyć ze współczesnymi bardziej dostępnymi przedmiotami. Można zobaczyć na wystawie jak nasi projektanci sprawnie potrafią dostosować elementy dawnego wzornictwa do klimatu współczesności" - dodała.

"Może cała koncepcja powrotu do przeszłości nie każdemu się spodoba, ale już jej elementy na pewno tak. To powrót do tego co znamy z domów rodzinnych" - zachęcała do obejrzenia wystawy właścicielka firmy Wood@Paper Agata Kondracka.

Wystawę "Retrospekcje" można oglądać w kieleckim Instytucie Dizajnu do 28 stycznia 2018 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych