PARTNER PORTALU

Jak przygotować dom na zimę?

Choć dopiero rozpoczęła się kalendarzowa jesień, warto już pomyśleć o zbliżającej się zimie.Chociaż dom zapewnia nam odpowiednie schronienie, musimy pamiętać także o jego ochronie podczas chłodnych dni. Zdradzamy, co zrobić, aby odpowiednio przygotować dom na chłodne miesiące.

Autor: HouseMarket.pl 27 września 2017 09:07

Za moment rozkręcimy kaloryfery, zaniechamy wietrzenia pomieszczeń, a sen z powiek spędzać nam będą rachunki za ogrzewanie. Tymczasem odpowiednio dobrane rozwiązania i przezorność mogą sprawić, że zima wcale nie będzie taka straszna.

Sprawdź szczelność okien

Jedną z przyczyn braku możliwości uzyskania optymalnej temperatury w domu lub mieszkaniu mogą być nieszczelne okna i drzwi. To właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła, które składa się na 20 proc. miesięcznych kosztów ogrzewania. Aby temu zapobiec, rozwiązaniem będzie przeprowadzenie regulacji położenia skrzydła względem ramy oraz docisku skrzydła do ramy. Oczywiście w sytuacji, gdy szczelina ta jest niewielka. – Regulację można przeprowadzić we własnym zakresie przy pomocy klucza imbusowego, obracając rolkę okucia obwiedniowego, zainstalowanego na skrzydle. Rolka obraca się w prawo lub w lewo (ruchem mimośrodowym). Kierując ją w stronę do wewnątrz mieszkania, uzyskujemy większy docisk skrzydła do ramy – mówi Paweł Trzciński, ekspert marki Budvar Centrum. Jeżeli wspomniana regulacja nie pomaga, doraźnym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie szczelin uszczelkami samoprzylepnymi, dostępnymi w sklepach budowlanych. W sytuacji, gdy nieszczelność okna jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, jedynym, słusznym rozwiązaniem będzie kontakt z serwisem producenta naszych okien.

Dużo trudniejszą do wyeliminowania wadą jest nieszczelność spowodowana nieprawidłowym montażem okna, powodująca przewiew pomiędzy ramą a murem - Mostki termiczne, bardzo często pojawiające się w okolicy okien i drzwi sprawiają, że nawet przegrody o najlepszych parametrach technicznych, niedostatecznie pełnią swoją rolę. Dlatego też montaż stolarki otworowej powinien być wykonany niezwykle starannie, gdyż nawet wybór produktów dedykowanych dla budownictwa pasywnego nie zagwarantuje oszczędności energii, jeśli uciekać ona będzie przez niewidoczne dla oka szczeliny – dodaje ekspert marki Budvar Centrum. W tej sytuacji niewykluczona będzie poprawa montażu.

Należy jednak pamiętać, że aby w domu system wentylacyjny (grawitacyjny) działań prawidłowo, okna muszą zapewniać odrobinę przepływu powietrza. Nieodpowiednia wentylacja skutkuje powstawaniem grzybów i dużą wilgotnością w pomieszczeniu, a to przekłada się na komfort mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że im większa wilgotność powietrza panuje w pomieszczeniu, tym więcej energii cieplnej musimy zużyć do ogrzania tego pomieszczenia. Wietrzenie powinniśmy więc przeprowadzać krótko, ale intensywnie.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych