PARTNER PORTALU

Jak stworzyć dobry nastrój w pokoju dziecka?

Dobrze zaprojektowane oświetlenie, zastosowanie pięknych lamp, tworzących przyjazny nastrój dla dziecka pomaga we właściwym rozwoju jego osobowości.

Autor: HouseMarket.pl 13 lipca 2016 12:04

Pierwsza generalna zasada, związana jest z podziałem pokoju dziecięcego na strefy użytkowania. Podział na strefy jest niezależny od wieku dziecka. Są to: strefa zabawy/nauki i strefa relaksu/snu.

- To, co jest niezwykle istotne w tym generalnym podziale na strefy użytkowania, a co za tym idzie oświetlenia, to powiązanie strefy zabawy/nauki z bezpośrednim dostępem do światła dziennego, czyli lokalizowanie jej przy oknie. Strefa relaksu/snu powinna być zlokalizowana w najbardziej oddalonej od okna strefie – tłumaczy Miłosz Kowalski, architekt, projektant oświetlenia, wieloletni wykładowca na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej oraz wykładowca w Szkoleniowej Placówce Oświatowej Creator w Warszawie.

Oświetlenie sztuczne

 Oświetlenie sztuczne jest ściśle powiązane z podziałem pokoju dziecięcego na strefy użytkowania. Jednocześnie stosuje się elementy oświetlenia bezpośrednio związane z wykonywanymi w pokoju przez dziecko czynnościami lub z elementami aranżacji wnętrza.

- W strefie zabawy/nauki, najważniejsze jest oświetlenie ogólne, miękkie, rozproszone, może być w nim zastosowana nieco chłodniejsza barwa światła (np. 4500K). Oświetlenie to powinno znajdować się nad główną częścią strefy, stanowiąc niejednokrotnie także element oświetlenia ogólnego dla całego pomieszczenia, jeśli jego powierzchnia jest niewielka. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią powierzchnią pomieszczenia, warto zastosować oprawę oświetlającą jedynie tę strefę – wyjaśnia Miłosz Kowalski.

Forma lampy/oprawy może nawiązywać do wieku i zainteresowań dziecka. Może to być oprawa zwieszana, dostropowa lub montowana na lub w ścianie, np. świecąca na sufit. Jeżeli z uwagi na wiek dziecka, w strefie tej pojawia się już biurko, należy zastosować odpowiednią lampkę na biurko, bezpośrednio oświetlającą miejsce nauki, choć najważniejsze będzie tu wykorzystanie w tym celu światła naturalnego.

Strefa snu i relaksu, to oczywiście lampka nocna. Z uwagi na wiek dziecka, może mieć różną formę i kształt a w przypadku dzieci starszych powinna także zapewniać możliwość czytania przed snem. Dla dzieci młodszych (wiek 0-4 lat) należy zapewnić możliwość delikatnego świecenia podczas snu.

Różnorodność kolorów opraw

To, na co należy zwrócić uwagę, to różnorodność kolorów samych opraw, dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci.

- Lampy powinny jednak dawać światło białe a nie kolorowe. Powinny też dawać światło delikatne, by nie prześwietlać tej strefy. Mogą pojawić się także oprawy dające zróżnicowane kolory światła, ale jako dodatki urozmaicające przestrzeń, a nie podstawę. Szczególnie tutaj ważne jest stworzenie światłem dobrego klimatu do odpoczynku – dodaje architekt.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie, zastosowanie pięknych lamp tworzących przyjazny dla dziecka nastrój, daje możliwość właściwego rozwoju osobowościowego dziecka i umożliwia wykorzystanie go zgodnie z rytmem dnia. Inspiracji warto poszukać w warszawskim Muppetshop.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych