PARTNER PORTALU

Jak urządzić pokój nastoletniego rodzeństwa?

Jakie mamy skojarzenia z wiekiem dojrzewania? Głównie zmienność nastrojów, trudności komunikacyjne z otoczeniem i kłótnie rodzeństwa. A jeśli te dwie burze hormonów mieszkają w jednym pokoju? Poznaj sprawdzone sposoby na sprytne zagospodarowanie przestrzeni nastolatków z temperamentem.

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Ikea 14 września 2017 11:00

Nie zniechęcaj się trudnościami

Urządzenie dziecięcego pokoju to zadanie, które jest nie tylko proste, ale nawet przyjemne. Niestety, przysłowiowa poprzeczka zostaje podniesiona w momencie, gdy staniemy przed koniecznością wyposażenia pokoju dla nastoletniej pociechy, a nawet rodzeństwa wkraczającego w okres dojrzewania. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na odpowiednią aranżację takiego wnętrza. Jakie konkretnie?

Jaka kolorystyka do pokoju nastolatków?

Róż dla dziewczyny, błękit dla chłopaka? W żadnym wypadku. Jak wobec tego dopasować kolorystykę ścian oraz dodatków? Przede wszystkim należy brać pod uwagę charakter oraz gust nastolatka. Dziewczyny o duszy romantyczki z pewnością dobrze będą czuły się w barwach pastelowych oraz bieli. Z kolei żywa kolorystyka świetnie sprawdzi się w pokoju optymistów i to bez względu na płeć.

Pamiętaj również, aby nie ograniczać swojego wyboru do jednego, konkretnego koloru, a wybrać co najmniej trzy odcienie, które docelowo będą dominowały w przestrzeni. Naturalnie meble dla nastolatków również powinny wpisywać się we wspomnianą kolorystykę. Najlepiej jednak wyselekcjonować samodzielnie kilka propozycji i dać wybór swoim młodzież. Weź pod uwagę szybkość podejmowania decyzji przez każde z rodzeństwa. Im bardziej niezdecydowany delikwent, tym mniej propozycji przygotuj, aby przyspieszyć proces.

Nie unikaj wzorów

Trendem, który zdominował rynek wnętrzarski w ostatnich latach, są wzory. Najlepiej te pokrywające całą powierzchnię danego obiektu. Jakie wzory wybierać? W przypadku dodatków do mebli dla nastolatków, takich jak poduszki czy nawet maskotki, postawmy na geometrię. Niezwykle popularny w ostatnim czasie jest zwłaszcza wzór trójkąta i wszelkich zestawień z takowym. Ale uwaga: wzory nie mogą zdominować ogólnego wystroju pokoju. W innym bowiem przypadku pokój będzie wyglądał po prostu nieestetycznie.

Porozmawiajcie wspólnie i obierzcie strategię. Może być tak, że każde z rodzeństwa ma inną koncepcję aranżacji swojej części pokoju, jednak na pierwszy rzut oka nie pasują one do siebie w ogóle. Spróbujcie wypracować kompromis, a jeśli ten się nie uda, zastanów się nad rozdzieleniem przestrzeni, np. za pomocą grubej zasłony. Dzięki temu zmiany nie będą aż tak rzucały się w oczy.

Meble do pokoju młodzieżowego

Jakie powinny być meble młodzieżowe? Przede wszystkim ciekawe i ponadczasowe. O to na szczęście nie jest trudno w dzisiejszych sklepach. Obecnie w ofertach wielu producentów znajdziemy nowoczesne meble młodzieżowe, które posiadają oryginalną kolorystykę. Warto dodać, iż - w celu personalizacji mebli - możemy zamienić standardowe uchwyty na wielokolorowe gałki do mebli lub nawet okleić jedną ze ścian danego mebla, umieszczając na niej wybrany wzór. Zarówno uchwyty, jak i kolorowe meble bez problemu otrzymasz np. w sklepie Ikea: www.ikea.com/ms/pl_PL/nastolatki/.

Pozwól wyrazić się swoim dzieciom, ponieważ w tym trudnym czasie to właśnie pokój, ich własna przestrzeń, jest swego rodzaju twierdzą, czasem jedynym komfortowym miejscem. Niech ten kącik będzie więc wyrazem indywidualizmu. Daj szansę na stworzenie własnych propozycji mebli nastolatkom, a potem skonfrontujcie swoje pomysły z waszą, rodzicielską wizją. Być może wcale te wyobrażenia nie odbiegają od siebie tak bardzo?

O czym jeszcze pamiętać, urządzając pokój nastoletniego rodzeństwa?

  • Uwzględniaj zainteresowania, hobby i ulubioną estetykę swoich pociech.
  • Zmień swoją perspektywę - wizja nastolatków może znacząco odbiegać od twojej.
  • Przypomnij pociechom o funkcjonalności. Niech urządzają pokój po swojemu, ale z myślą o nauce i odrabianiu lekcji.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych