PARTNER PORTALU

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Gdy przychodzi czas, by wybrać drzwi do domu, okazuje się, że to wcale nie musi być łatwe zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kolor czy dopasowanie stylistyczne skrzydeł do aranżacji, ale również funkcjonalność. Prawe czy lewe, przylgowe, bezprzylgowe, pełne, a może z przeszkleniami?

Autor: housemarket.pl 24 stycznia 2018 09:46

Na którą stronę?

Wybierając drzwi wewnętrzne warto zastanowić się, jak właściwie mają się otwierać – na prawo, czy na lewo. Podpowiedź znajdziemy patrząc m.in. na umiejscowienie włączników światła. Drzwi nie powinny ich zasłaniać, bo będą utrudniać do nich dostęp, co będzie po prostu niewygodne w codziennym użytkowaniu. Operować możemy więc kierunkiem otwierania drzwi, tak by włącznik był po tej samej stronie co klamka. Do wyboru mamy drzwi lewe i prawe - jak je rozpoznać? Wystarczy stanąć do nich tak, by otwierały się w naszym kierunku. Jeśli zawiasy są z lewej strony, są to drzwi lewe, jeżeli z prawej - drzwi prawe.

Na zewnątrz czy do wewnątrz?

Kolejna sprawa to decyzja, czy wybrać drzwi otwierane do środka pomieszczenia, czy na zewnątrz? Tutaj warto zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne. Dobrze jest, gdy skrzydła otwierają się w stronę ściany i nie blokują innych drzwi. W niektórych pomieszczeniach trzeba uwzględnić też kwestie bezpieczeństwa - w łazience na przykład drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. Otwierane w ten sposób skrzydła to też sposób, by zaoszczędzić trochę miejsca w domowych pomieszczeniach. Alternatywą są np. drzwi przesuwne naścienne lub wewnątrz ścienne, które zajmują niewielką powierzchnię. Skrzydła Porta Koncept w wersji przesuwnej wyglądają efektownie i pozwalają subtelnie ukryć dodatkowe pomieszczenie, np. garderobę, spiżarnię czy składzik.

Przylgowe czy bezprzylgowe?

Gdy określiliśmy już kierunek otwierania drzwi, pojawia się kolejne zagadnienie – drzwi w wersji przylgowej i bezprzylgowej. O co tu właściwie chodzi? O wykończenie krawędzi skrzydła. Drzwi przylgowe to takie, które nachodzą na ościeżnicę, więc nie chowają się w niej w całości. W efekcie tworzy się charakterystyczny schodek na styku skrzydła z ościeżnicą. Ten typ wykończenia drzwi to najczęstszy wybór zwolenników klasycznych aranżacji. Z kolei w wersji bezprzylgowej krawędzie skrzydła całkowicie chowają się w ościeżnicę, tworząc z nią jedną gładką płaszczyznę, w taki sposób, że zawiasy stają się właściwie niewidoczne. Jest to efektowne rozwiązanie, idealne dla osób ceniących nowoczesne, minimalistyczne stylizacje wnętrzarskie.

Pełne czy z przeszkleniami?

Jeżeli wybieramy skrzydła do sypialni lub gabinetu, najlepsze będą drzwi pełne. Zapewnią odpowiednią izolację akustyczną, dzięki czemu uzyskamy cichy kącik, nawet gdy w salonie biegają dzieci lub włączony jest telewizor. A co zrobić, gdy w pomieszczeniu jest za mało światła dziennego? Wówczas warto postawić na drzwi z przeszkleniami. Efektownym wyborem będą drzwi Verte z kolekcji N, które doświetlą pomieszczenie, nadając mu niepowtarzalnego uroku. Elementy przeszkleń na skrzydle pozwalają też optycznie powiększyć wnętrze, dzięki czemu sprawdzą się także w mniejszych pomieszczeniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych