PARTNER PORTALU

Mała kuchnia. Tak poprawisz jej funkcjonalność

Mała kuchnia nie oznacza mało miejsca? Wystarczy odpowiednio ją zaplanować i wykorzystać zakamarki, które mogą stać się dodatkowym miejscem do przechowywania.

Autor: housemarket.pl 09 sierpnia 2017 12:45

Urządzasz właśnie swoją kuchnię i martwisz się tym, że nie jest wystarczająco duża? Niepotrzebnie. Nawet małe pomieszczenie można urządzić tak, że gotowanie, a nawet jedzenie w nim śniadań czy obiadów, stanie się prawdziwą przyjemnością. Wystarczy tylko odpowiednio je zaprojektować i wykorzystać nowoczesne możliwości aranżacji.

Jak zaplanować kuchnię?

Nawet na najmniejsze pomieszczenie znajdzie się sposób, aby uczynić je wygodnym i ergonomicznym. Istnieje wiele zasad, którymi należy się kierować projektując małą kuchnię. Na pewno warto postawić na jasne meble, które wizualnie powiększają przestrzeń, a także zrezygnować z dużych sprzętów kuchennych. Wielką lodówkę można zamienić na nieco mniejszą, a zlew nie musi mieć koniecznie dwóch komór, bo jedna może okazać się całkowicie wystarczająca. Z kolei jeśli nie gotujemy dużo, wystarczy nam kuchenka dwupalnikowa.

- Natomiast jeżeli urządzane przez nas pomieszczenie jest wąskie, koniecznie należy pamiętać o tym, aby meble były ustawione jedynie po jednej stronie. Odstęp między nimi a ścianą naprzeciwko nie powinien być mniejszy niż 120 cm - mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych Häfele.

Warto też zatroszczyć się o to, aby na wierzchu nie stało zbyt wiele różnych sprzętów, naczyń i bibelotów, gdyż to wprowadza poczucie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń. Dlatego najlepiej tak zaplanować zabudowę kuchenną, aby jak najwięcej rzeczy znalazło swoje miejsce w szafkach i szufladach.

Wykorzystany każdy centymetr

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest wykorzystany. Zagospodarowane są nie tylko wszystkie puste kąty, ale również przestrzenie pomiędzy meblami. W tym celu warto wykorzystać takie rozwiązania, które pomieszczą jak najwięcej potrzebnych przedmiotów.

- Doskonałym wyborem mogą tu być szafki cargo z wysuwanymi półkami – mówi Jakub Malinowski. – Pozwalają nie tylko pomieścić wiele potrzebnych sprzętów kuchennych czy zapasów jedzenia, ale również umożliwiają bardzo wygodny dostęp do tego, co się w nich znajdzie. Z pewnością są doskonałą alternatywą dla zwykłych półek.

Wąskie cargo i półki narożne

Szafki cargo poruszają się na prowadnicach, dzięki czemu zawsze można je sprawnie, łatwo i cicho wysunąć jednym ruchem ręki. Również możliwości aranżacyjne są tu bardzo duże. Jeśli kosze cargo zostaną odpowiednio dobrane, dobrze spełnią swoją funkcję w każdym, nawet bardzo wąskim meblu kuchennym. Może się to przydać np. wówczas, gdy pomiędzy szafkami mamy przerwę o szerokości zaledwie kilkunastu centymetrów. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może okazać się bardzo wąskie cargo, które możemy wykorzystać np. do przechowywania butelek z napojami lub środków czystości, na które zwykle brakuje miejsca.

- Z kolei półki narożne pomagają lepiej zagospodarować szafki umiejscowione w rogu zabudowy meblowej. Dzięki nim zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania, tak potrzebną w małej kuchni – mówi Jakub Malinowski z Häfele.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych