PARTNER PORTALU

Meble do spania pod lupą Inspekcji Handlowej

Tylko 5 proc. z kontrolowanych przez Inspekcję Handlową mebli do spania nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Do najczęstszych wad konstrukcyjnych można zaliczyć  samodzielnie opadające klapy pojemnika na pościel, ostre krawędzie i niestabilność.

Autor: PAP 22 maja 2015 11:57

Przeprowadzona w pierwszym kwartale br. na zlecenie UOKiK kontrola Inspekcji Handlowej dotyczyła bezpieczeństwa mebli do spania, takich jak: łóżka, kanapy, sofy, narożniki, fotele rozkładane, amerykanki i inne.

Inspektorzy skontrolowali 84 przedsiębiorców - producentów, detalistów i sklepy w całej Polsce. Zakwestionowano 121 spośród 437 partii sprawdzonych produktów - blisko 28 proc. 24 partie (ponad 5 proc.) stwarzały zagrożenie dla użytkowników ze względu na wady konstrukcyjne, jak samoczynnie opadająca klapa pojemnika na pościel, niestabilność mebla, niewłaściwe zamocowanie lub wykończenie ostrych elementów (zszywki tapicerskie, ostre listwy). W przypadku łóżek piętrowych wady konstrukcyjne polegały na niewłaściwym zabezpieczeniu przed upadkiem z górnego piętra lub drabinki. 112 (blisko 26 proc) skontrolowanych partii było niewłaściwie oznakowanych. Brakowało np. instrukcji użytkowania, informacji w języku polskim, oznaczeń na produkcie, danych przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na rynek.

UOKiK radzi, by przed zakupem mebli sprawdzać, czy mebel jest stabilny, nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów, o które można się skaleczyć, części ruchome, np. skrzynie tapczanów, foteli rozkładanych dają się przesuwać lub otwierać z normalną siłą i bezpiecznie. Warto również zwrócić uwagę, czy nie ma szczelin i otworów grożących utknięciem lub przycięciem, a elementy, które mogą poruszać się względem siebie nie grożą przytrzaśnięciem, blokady działają niezawodnie, wysokie lub piętrowe łóżka są wyposażone w barierki zabezpieczające, a drabinka lub schody są skonstruowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych