PARTNER PORTALU

Mieszkanie malowane światłem. Tak stworzysz w nim niezwykłą atmosferę

Lampa dająca klimatyczne światło w pokoju, żyrandol ciepło oświetlający przedpokój czy też dyskretnie podświetlone meble kuchenne. To właśnie światło tworzy niezwykłą atmosferę domu.

Autor: housemarket.pl 04 lipca 2017 14:20

Aby uzyskać odpowiedni efekt, nie tylko funkcjonalny, ale również ozdobny należy wykorzystać trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne to zwykle główne źródło światła w pomieszczeniu, które równomiernie je rozświetla. Może to być designerska lampa wisząca, piękna plafoniera, loftowe reflektorki czy też nowoczesne halogeny rozmieszczone na całym suficie. Gdy za oknem zapadnie zmrok, doskonale zastępuje nam ono światło dzienne. 

Światło w kuchni 

Jednak tym, co tworzy wyjątkowy nastrój w mieszkaniu jest podkreślenie światłem poszczególnych miejsc i zakamarków domu. Służy do tego m.in. oświetlenie miejscowe, które rozświetla te obszary, w których zwykle wykonuje się określone czynności. Ma ono szczególne znaczenie np. w kuchni, gdzie jednym z miejsc, które powinny być doskonale oświetlone jest blat roboczy.

– Zwykle odpowiednie oprawy montuje się pod szafkami wiszącymi. Można to zrobić zarówno przy pomocy opraw wpuszczanych w meble, dzięki czemu stanowią one ich integralną część, lub też montowanych na ich powierzchni – mówi Maciej Wikorejczyk, specjalista ds. oświetlenia w Häfele.

Kuchnia to miejsce, gdzie warto oświetlić nie tylko miejsce pracy, ale również podświetlić inne zakamarki, w których trzymamy potrzebne rzeczy, np. szuflady lub wnętrze szafek. Do tego celu doskonale nadają się specjalne profile ledowe, które uruchamiają się w momencie ich otwierania.

Jeśli natomiast poszukujemy pomysłu na oryginalne podkreślenie klimatu naszej kuchni, możemy podświetlić dolne szafki tuż przy podłodze. Dzięki temu z pewnością pomieszczenie to nabierze wyjątkowego charakteru, a zarówno domownicy, jak i goście znacznie chętniej będą tu spędzać czas.

Jasno w sypialni 

Z kolei pomieszczeniem, w którym szczególnie zależy nam na uzyskaniu wyjątkowej atmosfery jest sypialnia. Jej oświetlenie powinno sprzyjać nie tylko doskonałemu odpoczynkowi i wyciszeniu, ale również stworzyć intymny nastrój.

- W sypialni znacznie mniejsze znaczenie ma oświetlenie ogólne – uważa Maciej Wikorejczyk - Dużo istotniejsze jest to dekoracyjne, najlepiej w delikatnym, ciepłym odcieniu. Mogą się tu przydać zwłaszcza taśmy LED.

Doskonały efekt uzyskamy umieszczając je np. wokół dolnej listwy ramy łóżka lub też tuż za jego zagłówkiem. Jeśli natomiast lubimy czytać w łóżku, najwygodniej będzie umieścić źródła światła tuż obok niego. Może to być zarówno lampka na szafce nocnej, jak i specjalny kinkiet zamocowany na ścianie, przy zagłówku.

Z kolei jeśli w zimowe poranki wstajemy, gdy na dworze jest jeszcze całkiem ciemno, na pewno przyda nam się oświetlenie w szafie. Nie tylko pozwoli ono szybko znaleźć potrzebne ubrania i dodatki, ale również sprawi, że początek dnia stanie się znacznie przyjemniejszy. Tu również taśmy LED doskonale zdadzą egzamin np. te montowane w drążku ubraniowym.

Jak oświetlić pokój dzienny

Miejscem, gdzie zwykle spędzamy najwięcej czasu jest pokój dzienny. Tu odpoczywamy, oglądam telewizję, spędzamy czas z rodziną i organizujemy spotkania z przyjaciółmi. Dlatego też szczególnie ważne jest odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia.

Przede wszystkim musi być ono funkcjonalne. Na pewno niezbędne jest tu oświetlenie ogólne. Jednak warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób przy pomocy światła stworzyć tu taką atmosferę, w której każdy będzie się czuł dobrze. Może się do tego przydać zarówno efektowna lampa stojąca, jak i kilka mniejszych punktów świetlnych podkreślających poszczególne elementy wystroju.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych