PARTNER PORTALU

Mieszkanie na poddaszu. Tak je zaaranżujesz

Niestandardowe i trudne aranżacyjnie przestrzenie, nieszablonowy układ okien, a co za tym idzie nieco nietypowa gra światła – dla jednych to uroki mieszkania na poddaszu, dla innych przeszkody nie do pokonania. Bez wątpienia aranżacja takiego wnętrza wymaga wiele kreatywności. Co zatem zrobić, aby pod skosami żyło nam się dobrze? Wystarczy kilka trików.

Autor: housemarket.pl 27 listopada 2017 12:54

Niech stanie się światłość!

Jedną z podstawowych zasad aranżacji schludnego i wygodnego poddasza jest zadbanie o odpowiednią ilość światła. Sporą dawkę promieni słonecznych mogą gwarantować okna dachowe, natomiast trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze mamy wpływ na ich wielkość, kształt i rozmieszczenie. Poddasza mogą więc być niedoświetlone. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią kolorystykę ścian i mebli tak, by nie przyciemnić wnętrza. Postarajmy się, aby w pomieszczeniu panowały jasne barwy, ewentualnie wsparte ciemniejszymi dodatkami, które dodadzą wnętrzu dynamiki. Ponadto jasna kolorystyka pozwoli wpadającemu światłu odbijać się od powierzchni, dodatkowo optycznie powiększając pomieszczenie. Jasne kolory dobrze ukrywają wszelkie nieregularności i ciekawie komponują się z drewnem, które może tu i ówdzie pojawić się w postaci belek, ram okiennych, blatów lub frontów mebli. Jeżeli jest taka możliwość, zadbajmy o uwidocznienie więźby dachowej w naturalnej, drewnianej formie, co z pewnością ociepli wnętrze i stanowić będzie jego atut.

A może antresola?

Rozważając zamieszkanie na poddaszu wiele osób obawia się niewykorzystania części przestrzeni, szczególnie przy skosach. Często są to nieuzasadnione obawy, gdyż mieszkania na poddaszu zazwyczaj są wyższe, poza tym istnieje wiele sposobów na ciekawą aranżację takiego pomieszczenia.
Jeśli mamy do dyspozycji wyższe poddasze, warto zastanowić się nad stworzeniem antresoli, na której można ulokować wygodne i tworzące intymny klimat miejsce do spania. Ustawienie łóżka pod oknem dachowym sprawi, że zasypiając będziemy mogli podziwiać gwiazdy. Na antresoli można też zorganizować klimatyczną domową bibliotekę z funkcjonalnym regałem i wygodnym fotelem, w którym z dala od zgiełku codzienności oddamy się lekturze lub posłuchamy muzyki.

Wykorzystajmy każdy centymetr

Dla przeciwników mieszkania na poddaszu, obecność skosów to jedna z większych wad, natomiast zwolennicy twierdzą, że to właśnie skosy tworzą niepowtarzalny klimat tego typu mieszkania. Bez względu na upodobania, warto zaznaczyć, że właściwie urządzone mieszkania na poddaszu mają spory potencjał. Trzeba jednak wiedzieć, jak go wykorzystać. Aranżując poddasze warto zdecydować się na meble na wymiar, które pozwolą zagospodarować dosłownie każdy centymetr pomieszczenia.

- Największą zaletą mebli na wymiar jest fakt, że sami decydujemy o ich rozmiarach i kształcie. Dzięki temu mebel idealnie wpisuje się w przestrzeń naszego poddasza – czy to w obrębie salonu czy kuchni, jednocześnie doskonale wypełniając wolne miejsca od podłogi do sufitu – mówi Monika Szczęsny, projektantka mebli z firmy Komandor. - Nawet wąska wnęka może przemienić się w funkcjonalny regał z półkami w dowolnym wymiarze i rozstawie. Taki regał nie tylko bez problemu wpasujemy w głębokość wnęki, ale także wyposażymy w odpowiedniej grubości, wytrzymale półki, na których ustawimy kolekcję płyt, gier, filmów, ulubione książki lub inne drobiazgi. Takich możliwości nie dają gotowe meble – dodaje Monika Szczęsny.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych