PARTNER PORTALU

Minimalizm w parze z meblami wielofunkcyjnymi

W przestrzeni minimalistycznej nie ma miejsca na przypadkowe i spontaniczne elementy. Bardzo ważny jest więc prawidłowy dobór wielofunkcyjnych rozwiązań meblowych.

Autor: housemarket.pl 31 marca 2015 14:48

- Każdy przedmiot lub szczegół powinien spełniać określoną rolę, czy to dekoracyjną, czy funkcjonalną. Błędem będzie też, jeżeli za ascezą projektu nie podąży wygoda i odpowiedź na potrzeby lokatorów – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w Häfele, firmie zajmującej się produkcją okuć budowlanych, meblowych oraz oświetlenia LED. – W pewnym sensie tego typu realizacje są bardzo rygorystyczne. Wszystko w nich musi tworzyć harmonijną całość, więc nawet niedopasowany uchwyt szuflady lub źle dobrana lampka, przesądzą o „zepsuciu” przestrzeni. Takie projektowanie wymaga sporej dyscypliny – dodaje Rafał Osiński.

Zatem w przestrzeni minimalistycznej bardzo ważny jest prawidłowy dobór rozwiązań meblowych. W szczególności tych, które oferują kilka różnych funkcji w ramach jednego sprzętu.

– We wnętrzach minimalistycznych każdy mebel stanowi centralny punkt pomieszczenia i na nim skupia się uwaga. Dlatego powinien nie tylko świetnie wyglądać, ale też zaskakiwać skrywanymi możliwościami – mówi Rafał Osiński.

Przykładem takiego rozwiązania może być stolik w salonie. Zbudowany na okuciu w rodzaju Tavoflex, posłuży zarówno jako mebel do spotkań przy kawie, a także zapewni przestrzeń do ergonomicznej pracy z laptopem. Sekretem jest podział blatu na kilka części, które można unosić w zależności od potrzeb. Korpus mebla będzie też stylową skrytką na magazyny, gazety lub drobną elektronikę.

– Można znaleźć więcej przykładów mebli wielofunkcyjnych. Są nimi, znów modne, łóżka łączone z biurkami lub nawet odsuwane blaty kuchenne, które posłużą na przykład jako bar, gdy mamy gości – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Bardzo stylowym rozwiązaniem dla salonu są z kolei windy elektryczne. Z ich pomocą można ukryć telewizor w korpusie szafki. W przypadku kuchni pomogą obniżyć blat do wzrostu konkretnej osoby.

Najważniejsza, z punktu widzenia projektowania minimalistycznego, jest rezygnacja ze zbędnych ozdobników, elementów mogących „zakłócić” równomierną bryłę mebla. Dlatego znaczenia nabierają systemy drzwi przesuwnych. Szczególnie wtedy, gdy zostają użyte do obudowania np. szafek kuchennych.

– To rozwiązanie modne za naszą zachodnią granicą, ale i u nas przybywa jego zwolenników – zauważa Marcin Małecki. - W tej formie zabudowa kuchenna zostaje ukryta za frontami przesuwnymi. Tak więc jest widoczna tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Takie podejście do aranżacji kuchni sprawdza się świetnie w jednopokojowych apartamentów lub kuchniach łączonych z salonem. Ukrywać zbędne elementy i mechanikę mebli, można też poprzez zastosowanie np. krytych prowadnic szuflad oraz zawiasów w rodzaju push, otwieranych przez przyciśnięcie frontu mebla.

- Pozytywny wpływ na estetykę pomieszczeń minimalistycznych może mieć zastosowanie np. ukrytych ościeżnic drzwiowych wraz z krytymi zawiasami czy zabudowane systemy do drzwi przesuwnych. Warto jednak pokazywać niektóre charakterystyczne elementy, jak dizajnerska klamka drzwiowa typu Fedra czy Alamaro. To szczegóły mające ogromne znaczenie dla estetyki i funkcjonalności wnętrza – wtrąca Rafał Osiński.

Detalem jest również światło. We wnętrzach minimalistycznych buduje klimat i określa to, jak dana przestrzeń jest postrzegana. Samo w sobie może służyć za dekoracje, gdy występuje w formie taśm LED. Staje się też stylowym udogodnieniem, kiedy oprawy diodowe oświetlają półki, wnętrza szaf lub blaty.

– Oświetlenie LED jest niezbędnym elementem każdego nowoczesnego projektu wnętrza. Warto wybierać systemy solidne, żywotne, proste w montażu i sterowalne. Mam na myśli rozwiązania w stylu Loox, które opierają się na systemie plug’n’play, a ich instalacja sprowadza się do połączenia ze sobą odpowiednich wtyków – tłumaczy Marcin Małecki.

Wnętrze to więcej niż ściany, a w przypadku projektów minimalistycznych, każdy element w przestrzeni jest kluczowy. Warto zadbać by jego obecność była uzasadniona estetycznie i oferował określone korzyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych