PARTNER PORTALU

Ogród idealną ozdobą posesji

W myśl zasady, zgodnie z którą ogród to przedłużenie domu, zaaranżowana przestrzeń musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna.

Autor: HouseMarket.pl 31 marca 2016 15:37

Ogród pełni funkcję zewnętrznej ozdoby posesji, a także stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji. Aby w pełni cieszyć się jego urokami warto już na etapie tworzenia odpowiednio zaplanować poszczególne strefy. Tym bardziej, że aranżacja przestrzeni wokół domu to inwestycja na lata, która dodatkowo wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi.

- Podstawą jest dobry projekt, który uwzględni m.in. ukształtowanie terenu, przeznaczenie wyodrębnionych obszarów czy najnowsze trendy w obszarze materiałów nawierzchniowych czy elementów do wykonania małej architektury. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy posłużą swoją wiedzą oraz doświadczeniem i pozwolą uniknąć błędów wpływających na późniejsze korzystanie z ogrodu. Niektóre firmy, jak np. Libet, oferują możliwość skorzystania z darmowej pomocy współpracujących z nią architektów krajobrazu - podpowiada Marta Pryczkowska, architekt krajobrazu i lider działu projektowego Libet.

Projektanci, którzy na co dzień używają określonych produktów i są zaznajomieni z ich właściwościami, pomogą przekuć wizję właściciela w piękną kompozycję dopasowaną pod względem stylistycznym oraz użytkowym do warunków posesji i oczekiwań użytkowników.

Efekt jakości

Dobry projekt to podstawa, aby rozpocząć tworzenie wymarzonego ogrodu. Na efekt końcowy składa się jednak wiele innych aspektów. Jednym z nich, który ma wpływ nie tylko na stronę wizualną, ale i komfort użytkowania oraz trwałość wykonanych elementów, jest wybór odpowiednich materiałów. Dotyczy to zwłaszcza miejsc narażonych na intensywną eksploatację, takich jak podjazd czy ścieżka.

- Dobrym, a przy tym wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem, jest wybór materiałów nawierzchniowych z segmentu Premium, jakie posiada w swojej ofercie np. firma Libet. Kostki brukowe, dzięki wykorzystaniu do ich produkcji szlachetnych kruszyw, cechują się niepowtarzalnym wyglądem oraz właściwościami wpływającymi na trwałość i komfortowe użytkowanie nawierzchni, jak np. antypoślizgowość, dodatkowa impregnacja czy mrozoodporność. Podnosząc ogólny koszt inwestycji jedynie o 8-22 proc., otrzymujemy więc gwarancję niezawodności na długie lata - podpowiada ekspert firmy Libet.

Kluczowa jest funkcjonalność

W myśl zasady, zgodnie z którą ogród to przedłużenie domu, zaaranżowana przestrzeń musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna. Projektując poszczególne strefy – kuchnię letnią, jadalnię czy patio – warto też pamiętać o ich odpowiednim umeblowaniu i właściwym przygotowaniu do pełnionych zadań. Istotne jest m.in. doprowadzenie instalacji elektrycznej czy wodnej.

Odpowiednio dobrana barwa, moc czy zasięg oświetlenia są w stanie nadać wyjątkowego charakteru danej przestrzeni oraz podkreślić formę, kształt i fakturę użytych materiałów nawierzchniowych. Warto też pomyśleć o elementach małej architektury. W kuchni będą to blaty robocze, w jadalni stół i krzesła z materiałów przeznaczonych do przestrzeni zewnętrznych, a w ogrodowej łazience outdoorowe jaccuzi lub prysznic.

Pamiętajmy, że meble do naszego tarasu możemy wykonać z betonowych bloków (np. Piastra). Wykonana w ten sposób sofa, wyłożona miękkimi poduszkami, będzie nie tylko wyjątkowo przytulna, ale też funkcjonalna i trwała.

Aranżacja posesji wymaga uwzględnienia wielu czynników – ukształtowania terenu, wymiarów działki, przeznaczenia ogrodu czy stylistyki budynku. Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć błędów wpływających na późniejsze użytkowanie, jest wybór materiałów najwyższej jakości oraz profesjonalny projekt uwzględniający wszystkie indywidualne aspekty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych