PARTNER PORTALU

Okno z charakterem. Stolarka okienna wychodzi poza standardy

Stolarka okienna o niestandardowych kształtach pozwala wyrazić unikatowy charakter budynku. W zależności od oczekiwanego efektu mogą nadać elewacji i wnętrzom charakter klasyczny lub futurystyczny. Nowoczesne technologie PVC-U pozwalają na realizację zamysłu kompozycyjnego, a przy tym zapewniają komfort i energooszczędność.

Autor: HouseMarket.pl 27 listopada 2015 11:07

Nic lepiej nie podkreśli klasycznego charakteru budynku, jak łukowe okno ze szprosami. Z kolei oryginalna stolarka o geometrycznym kształcie to cecha rozpoznawcza nowoczesnej architektury. Okna z tworzywa sztucznego mogą uzyskać niemal dowolny kształt, a ponadto są dostępne w wielu systemach otwierania, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dobrej jakości stolarka z PVC-U, oprócz oryginalnej estetyki, gwarantuje komfort użytkowania oraz izolacyjność termiczną.

Okno – kwestia indywidualna

Najbardziej popularnym kształtem okna jest prostokąt, jednak aby podkreślić oryginalny kształt bryły budynku lub zaakcentować jego styl architektoniczny, można zastosować niestandardową stolarkę. Okna produkowane w nowoczesnych technologiach PVC-U mogą uzyskać wygląd zgodny z dowolnym stylem architektonicznym, a przy tym są  o wiele łatwiejsze w konserwacji niż np. okna drewniane. Mogą być produkowane jako okna łukowe charakterystyczne dla zabytkowych kamienic lub klasyczne okna wykuszowe czy narożne. Stolarka z tworzywa może nawet przybrać surowy, industrialny wygląd typowy dla loftów i budynków pofabrycznych. Oprócz finezyjnych kształtów inspirowanych zabytkową architekturą możliwe jest również wykonywanie okien o kształcie koła, półokręgu, ćwierćokręgu, trójkąta lub nawet trapezu. Tego typu okna były często podkreślały nowoczesny styl budynków powstających w XX wieku. Jedynym problemem związanym z realizacją nietypowych okien mogą być ograniczenia techniczne i funkcjonalne.

- Przy wyborze i projektowaniu okien należy pamiętać o ich funkcjonalności. Na przykład przy wyborze okien stałych warto pamiętać o możliwości ich mycia od zewnątrz, a w przypadku okien bardzo wysokich i wąskich lub bardzo szerokich o łatwości ich otwierania. Ogólnie przyjmuje się, że stosunek szerokości do wysokości skrzydła rozwiernego lub rozwierno-uchylnego do ich wysokości nie powinien przekraczać 1,2 - mówi Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

Praktycznie piękna elewacja

Okna o nietypowych kształtach mogą być stosowane na całej elewacji, lecz dużo częściej pojawiają się tylko na jej fragmentach, jako akcent funkcjonalny lub czysto dekoracyjny. Okna okrągłe lub trapezowe można często spotkać na ścianach szczytowych budynków lub na strychach w formie „bawolego oka”, gdzie pełnią funkcję jedynego doświetlenia światłem dziennym. Ze względu na fakt, że dają ograniczony widok, znajdują również zastosowanie w częściach budynku, gdzie użytkownikom zależy na utrzymaniu prywatności, jak na przykład łazienka. Stosując okna niestandardowe, warto rozmieszczać je z uwzględnieniem kierunków świata tak, by zapewnić optymalny dostęp światła dziennego i oszczędność energii. Na przykład okna wysokie sprawdzają się doskonale na południowo-zachodnich elewacjach, gdyż wpuszczają najwięcej światła dziennego. Bardzo modnym rozwiązaniem są okna wykuszowe i narożne, które dają panoramiczny widok na otoczenie. Warto je usytuować od południa i wyposażyć w niskoemisyjne zestawy szybowe. Dzięki temu w sezonie jesiennym i zimowym pozwolą na pasywne uzyski ciepła. Natomiast od wschodu najlepiej ograniczyć ilość przeszkleń, dobierając stolarkę o niewielkich wymiarach i bardzo dobrej izolacyjności termicznej

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych