PARTNER PORTALU

Oświetlenie LED przyjazne dla portfela

Polska jesień nierzadko miewa szare i pochmurne oblicze – krótkie dni, szybko zapadający zmierzch i spadek nastroju. Dodatkowo nasze samopoczucie może popsuć rachunek za energię elektryczną – w tym okresie bowiem częściej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. A przecież z technologią LED jesienny wieczór nie musi być drogi.

Autor: housemarket.pl 30 października 2017 12:13

Jesień często zmusza nas do intensywnego użytkowania dodatkowego światła – chmury lub wczesny wieczór nie pozostawiają nam wyboru – z naturą nie wygramy. Takie rozwiązanie dość szybko odbija się na naszych rachunkach za zakup energii elektrycznej. Co zrobić, by konieczność używania sztucznego oświetlenia nie obciążała znacząco naszego domowego budżetu?

- Z pomocą naszym portfelom przychodzi technologia LED. Źródła światła wykorzystujące diody LED to najbardziej energooszczędne oświetlenie, jakie jest obecnie dostępne na rynku. W zależności od modelu pobierają one 80-90 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki. Diody LED posiadają wysoką skuteczność świetlną. Co równie ważne, okres eksploatacji oświetlenia tego typu wynosi średnio 40 tys. godzin nieustannego świecenia – rekomenduje Mateusz Strzałkowski, specjalista ds. marketingu i PR w firmie GTV.

Jak to przekłada się na konkretne liczby? Tradycyjną żarówkę o mocy 90W możemy z powodzeniem zastąpić źródłem światła LED o mocy 15W, które emitować będzie strumień świetlny 1320lm. A to oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i większe oszczędności. Dodatkowo częste włączanie i wyłączanie diod LED nie skraca ich żywotności i – w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek - świecą z pełną mocą tuż po włączeniu. Nowoczesne źródła światła większość pobieranej energii zamieniają na światło, a nie na ciepło – nie nagrzewają się więc tak, jak „stare” żarówki.

Choć wymiana domowego oświetlenia może budzić obawy o koszt takiej operacji, szybko odczujemy różnicę w wysokości rachunków za energię elektryczną, co zrekompensuje nam nakłady poniesione na zakup źródeł światła LED. Jeśli nie chcemy wymieniać od razu wszystkich tradycyjnych żarówek - zacznijmy od tych miejsc, w których spędzamy relatywnie najwięcej czasu - światło jest w nich włączone najdłużej i wymaga dużej mocy: kuchni, jadalni czy salonu.

W pomieszczeniach, które oświetlamy sporadycznie – i w których czasem zdarza nam się zostawić zapaloną żarówkę – przedpokój, garderoba czy korytarz - warto rozważyć zainstalowanie czujników ruchu, które włączą światło jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy i automatycznie wyłączą je, gdy przestanie być potrzebne. Warto również rozważyć zakup plafonier z wbudowanym czujnikiem ruchu.

– Takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i prostsze w montażu, a czujnik wbudowany w plafonierę jest tak samo funkcjonalny jak sensor montowany osobno, np. posiada regulację natężenia światła i czasu załączenia/czasu zwłoki. Plafoniery o ciekawym i nowoczesnym designie: Wenus, Tokio czy Italia komponować się będą w każdym wnętrzu – zapewnia ekspert GTV.

Jeśli nie przekonują nas korzyści ekonomiczne, warto pomyśleć o środowisku naturalnym. Źródła światła z diodami LED nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji, a ich energooszczędność ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Niezależnie od motywów – czas wymienić tradycyjne żarówki!

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych