PARTNER PORTALU

Panele podłogowe: moda i funkcjonalność

Przy urządzaniu mieszkania szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na podłogę. Podejmując decyzję o jej zakupie powinniśmy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również względem technicznym. Jak połączyć ze sobą piękno i funkcjonalność – podpowiadają eksperci.

Autor: HouseMarket.pl 13 lipca 2015 19:12

Promowane dziś często przez projektantów kolory wystroju wnętrz zawierają biały, jasne szarości oraz kolory ziemi. Jednak aby móc sprostać wymaganiom klientów, oferta paneli musi nie tylko dotrzymywać kroku najnowszym trendom aranżacyjnym, ale również spełniać oczekiwania klientów pod względem wzornictwa. To właśnie przez ten aspekt wyrażamy nasze emocje, styl i upodobania, a przestrzeń nabiera indywidualnego charakteru.

– Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wachlarz paneli podłogowych nawiązujących do stylistyki drewna – zaczynając od bielonych desek poprzez klasyczne, słomkowe dęby, orzechy, szare jesiony, hikory, a na nowoczesnych deskach z wiązu kończąc. I nic w tym dziwnego, ponieważ drewno to materiał ceniony od wieków nie tylko ze względu na właściwości konstrukcyjne, ale również estetyczne – komentuje Aleksander Czaplicki, menedżer produktu w firmie Kronopol. Aby podkreślić jego wyjątkowość oraz piękno, drewno często poddawane jest procesowi szczotkowania oraz olejowania. Zabiegi te stosowne np. na dębowych deskach, wydobywają z nich prawdziwą głębię, nadając urządzanej przestrzeni szlachetnego charakteru. – Szczotkowanie i olejowanie to techniki, które umożliwiły stworzenie nowej generacji podłóg – paneli laminowanych z synchroniczną strukturą 3D. To właśnie dzięki nim powstały trójwymiarowe panele, które są praktycznie nie do odróżnienia od powierzchni drewnianych – wyjaśnia ekspert. – Uzyskanie takiego efektu zawdzięczamy wykorzystaniu przy produkcji nowych struktur powierzchni, współgrających z każdym fragmentem panela. Dzięki nim panele tak realistycznie odwzorowują naturalną powierzchnię drewna – sęki i słoje mają swoją wyczuwalną i widoczną pod światło rzeźbę – dodaje. Wierne odwzorowanie drewna na powierzchni paneli laminowanych sprawia, że ułożona z nich podłoga wyglądem przypomina drewnianą. Efekt ten zostaje dodatkowo wzmocniony, jeśli wybieramy deski z tzw. V-fugą (z 4 frezami po bokach każdego panela).

Format i ułożenie paneli

Istotne znaczenie dla przestrzeni ma długość i szerokość panela. Podstawowym formatem paneli jest 193x1380 mm. Jednak w zależności od funkcji danego pomieszczenia oraz tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć powinniśmy wybrać długie lub krótkie deski. Na rynku dostępne są zarówno wąskie klepki(159x1380 mm) inspirowane pokładem statku, jak i duże deski (188x1845 mm), które ze względu na bardzo mocny system łączenia polecane są w przypadku dużych, otwartych przestrzeni.

Duży wpływ na wygląd pomieszczenia ma sposób ułożenia paneli, którzy może zmienić jego proporcje. Zasadniczo producenci zalecają układać panele wzdłuż głównego źródła światła w pomieszczeniu. Natomiast względy indywidualne sprawiają, że wiele osób decyduje się na inne rozwiązania. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie powinniśmy położyć deski w poprzek. Natomiast wnętrze wizualnie pomniejszymy, jeśli wybierzemy duże wzory i różne materiały wykończeniowe w poszczególnych pomieszczeniach. – Decydując się na takie zestawienie należy pamiętać o starannym wytyczeniu granic łączenia (najlepiej na przedłużeniu ścian) pomiędzy pokojami. To właśnie dzięki takiemu zabiegowi aranżowana przestrzeń nie straci harmonii – doradza Małgorzata Świderska, projektantka wnętrz z Goya Art. Ciekawym rozwiązaniem na uzyskanie harmonii we wnętrzu jest również zaplanowana powtarzalność łączenia krótkich boków (z przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości deski) w kolejnych rzędach.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych