Pomysły na modną aranżację kuchnihousemarket.pl - 16 stycznia 2020 10:03


Pięknie zaaranżowana przestrzeń kuchenna sprawia, że poranna kawa wydaje się smakować lepiej, a gotowanie i przygotowywanie potraw jest dużo przyjemniejsze. Dlatego warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i inspiracjami.

Płytki cegłopodobne to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. W kuchni to absolutny hit. Na ich korzyść przemawia bogactwo faktur i kolorów. Wszędzie, gdzie się pojawią budzą zachwyt, a przy tym jeszcze są trwałe i funkcjonalne. Mogą być motywem przewodnim lub stanowić przeciwwagę dla mebli. Co więcej sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ściany, jak i jej fragmencie, na przykład jako wypełnienie przestrzeni między blatem a zawieszonymi nad nim szafkami.

Jaką cegiełę wybrać?

Naturalnie możemy postawić na ponadczasową czerwoną klasykę, np. Monsanto w systemie z szarą fugą, najpełniej oddającą autentyczny urok cegły. Czerwona barwa ociepli wnętrze i stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Z czym ją łączyć? Takie cegiełki świetnie prezentują się w zestawieniu z innymi materiałami jak np. beton czy metal, stwarzając tym samym ogromne możliwości w zakresie aranżacji kuchni bez względu na styl, w jakim zdecydujemy się ją urządzić. To świetne tło dla białych, śmietankowych, czerwonych, szarych oraz czarnych mebli, świetne dopełnienie drewnianych blatów i dodatków. A jeśli nie czerwona cegła to jaka?

Biały uniwersalizm

Biel to od wielu sezonów numer jeden w przestrzeniach kuchennych. Płytka cegłopodobna w tym kolorze rozjaśni i powiększy optycznie wnętrze, nadając mu pożądanej nietuzinkowości. Takie możliwości otwiera przed nami płytka Loft marki Stegu, dostępna także w kolorze czerwonym. Jej design, zawdzięczany miękko zaokrąglonym brzegom sprawdzi się w każdym stylu. To idealna propozycja szczególnie dla pomieszczeń o niewielkim metrażu, słabo doświetlonych, jak i tych łączących kilka funkcji, w których zależy nam na wizualnym wyznaczeniu stref. Jeśli remont planujemy przeprowadzić samodzielnie, ułatwią nam go płytki z gotową fugą Parma 1 white.

Biel wprowadza do wnętrz świeżość, ale w nadmiarze także sterylność. Jeśli zatem decydujemy się na nią w kuchni warto sięgnąć po różne faktury albo materiały. Struktura płytek zapobiegnie wrażeniu monotonii i „szpitalnemu” efektowi. Ważną rolę w takiej aranżacji odegrają także dodatki, np. podkładki, kuchenne sprzęty czy dekoracje okien. Dobierając je miejmy na uwadze, że jest to kolor neutralny i bezpieczny, możemy go w zasadzie dowolnie łączyć z innymi barwami.

Jak podpowiada Robert Szybiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Stegu, biała płytka uwielbia kontrasty. Co więcej, świetnie czuje się w towarzystwie szkła i metalicznych detali. Na jej tle bardzo gustownie wypadają również połyskujące fronty. Ważny element wystroju w takich wnętrzach stanowią także oryginalne dodatki, np. lampy wieszane nad wyspą kuchenną lub stołem. Jeśli zastosujemy fugę utrzymaną w ciemnych tonach, wówczas nadamy wnętrzu bardziej wyrazistego charakteru.

Co warte podkreślenia, urok białej cegły nie musi być surowy, wręcz przeciwnie. Wystarczy zestawić ją z drewnem i już mamy przepis na piękne wnętrze w dobrym stylu. Tego typu aranżacje najlepiej prezentują się w otoczeniu dodatków w kolorach ziemi, np. beże i brązy, zielenie czy szarości.

Szara elegancja

Równie popularne jak białe, stały się także szare kuchnie. I nie chodzi tu wyłącznie o fronty szafek. Szarość gości często również na ścianach. Dobrze prezentuje się tak i na całych powierzchniach, jak i fragmencie nad blatem. Płytki cegłopodobne świetnie wpisują się w ten trend, wprowadzając do wnętrza elegancję i przyjemne dla oka wyrafinowanie. Podobnie jak w przypadku białych kuchni, planując samodzielny remont warto zwrócić uwagę na płytki dostępne w systemie z gotową fugą, do złudzenia przypominające naturalną cegłę. Ciekawym rozwiązaniem mogą być cienkie, podłużne płytki połączone w panel.

Każda tonacja cegiełki stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W zależności od tego, z czym ją połączymy kuchnia może nabrać delikatności, wyrazistości, a nawet przysłowiowego pazura. Tak wykończone ściany możemy zestawić z ciemnymi meblami i wprowadzić do kuchni mistyczność bądź pokusić się o bardziej standardowe rozwiązanie i skontrastować płytki z jasnymi szafkami. W obu przypadkach takie wnętrze z pewności zrobi wrażenie.

- Do szarego koloru ścian świetnie pasują białe meble, stalowe wykończenia, szare obicia kanapy i foteli. By wystrój był bardziej przytulny szarą płytkę cegłopodobną możemy zestawić z drewnem – blatem czy innymi dodatkami, takimi jak np. deska do krojenia, blok na noże - mówi ekspert z firmy Stegu.

Kuchnia, w której pierwsze skrzypce gra szarość ciekawie prezentuje się w towarzystwie dodatków w kolorze zielonym, żółtym, błękitnym i różowym. Takie zestawienie ożywi wnętrze, natomiast jeśli zależy nam na eleganckim i klasycznym efekcie, postawmy na biel, beż lub brąz.

Rozwiązań do urządzenia kuchni jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale i pomysłowości. Paleta barw i faktur płytek cegłopodobnych daje nam duże pole do popisu w kwestiach aranżacji.

- Pamiętajmy jednak, że kuchnia to pomieszczenie, w którym dużo się dzieje. Gotowanie, smażenie i wszechobecna para wodna wystawiają ściany na próbę. Przy stale utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza płytki gipsowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia szybą. Tafla szkła przyda się także przy płytkach betonowych, w miejscu najbardziej podatnym na zabrudzenia takim jak przestrzeń nad kuchenką. Jednak bez względu na to, który rodzaj cegiełek wybierzemy, pamiętajmy o ich impregnacji. Zabieg ten nie tylko zapewni dodatkowe zabezpieczenie, lecz także przedłuży żywotność i odporność płytek - kończy Robert Szybiak.